Czy młody bób można jeść ze skórką? Naprawdę szkoda, żeby lądowała w koszu

Gdy na straganach pojawia się świeży bób, oznacza to, że w kalendarzu już lato. Jak każde młode warzywo, jest delikatny i nie wymaga długiego gotowania. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy można jeść go ze skórką. Otóż, wręcz należy!

Bób, podobnie jak inne warzywa strączkowe, jest bardzo zdrowy. Zawiera dużo dobrze przyswajalnego białka, witamin, minerałów i błonnika pokarmowego. A jednocześnie sam w sobie nie ma wielu kalorii, przy czym zapewnia długie uczucie sytości. Latem, szczególnie w gorące dni, porcja bobu w zupełności wystarczy jako jeden z samodzielnych posiłków w ciągu dnia.

Młody bób można jeść na surowo, według nas najlepszy jest jednak, gdy krótko ugotujemy go w wodzie lub na parze. Bez obaw można go jeść ze skórką. To właśnie w niej kryje się najwięcej wartości odżywczych. Nawet po ugotowaniu może być ona lekko twardawa, ale w niczym to nie przeszkadza. Po obraniu bób może stracić nawet jedną trzecią swojej objętości, dlatego naprawdę szkoda, aby skórka lądowała w koszu na śmieci. Oczywiście, jeśli bób jest stary, jedzenie go ze skórką może nie być zbyt przyjemne, wówczas lepiej się jej pozbyć. W sezonie jednak ziarna, które trafiają na stragany i do sklepów, niemal zawsze są świeżo zebrane.

Jak ugotować bób? Najpierw ziarna należy opłukać, następnie przełożyć do garnka i zalać wodą – wystarczy tyle, aby ziarna lekko wystawały ponad jej powierzchnię. Wodę można osolić. Bób gotujemy pod przykryciem przez około 10 minut – aż zmięknie w środku. Niektórzy lubią, gdy środek lekko chrupie, gotują bób zaledwie kilka minut. Gotowy podajemy solo lub z odrobiną masła.

Sprawdź też nasze przepisy na bób:

Bób po cygańsku na ostro z boczkiem. PRZEPIS

Bób pod pierzynką z masłem, czosnkiem i serem. Coś wspaniałego! PRZEPIS

Bób z masłem czosnkowym. Zdecydowanie najpyszniejszy. PRZEPIS