Bardzo dobre ciasto na pierogi. Elastyczne, delikatne, zawsze wychodzi. PRZEPIS

Powinno być miękkie i elastyczne, a zarazem wytrzymałe, musi dobrze ulegać wałkowi, nie kleić się, przy czym łatwo sklejać się podczas lepienia. Dobre ciasto to podstawa udanych pierogów, uszek i kołdunów. Mamy sprawdzony przepis.

Przepis na ciasto na pierogi (3-4 porcje)

Składniki: 2,5 szklanki (250 ml) mąki pszennej, niepełna szklanka wody (3/4), ćwierć kostki masła, żółtko, pół łyżeczki soli.

Zrób tak: wodę zagotuj razem z masłem, mąkę wsyp do miski, dodaj sól oraz żółtko, wymieszaj. Następnie powoli wlewaj bardzo gorącą wodę z masłem cały czas intensywnie mieszając. Przełóż ciasto na stolnicę lub blat i powoli zacznij wyrabiać rękoma – uważaj, może być gorące. Po około 7-8 minutach ciasto powinno być już gładkie i elastyczne. Uformuj z niego kulę i odstaw na godzinę pod przykryciem, aby nie wyschło.

Ciasto podziel co najmniej na dwie połowy. Stolnicę i każdy z kawałków oprósz mąką. Wałkuj do grubości oko 2 mm – nie ma nic gorszego od pierogów ze zbyt grubym ciastem. Do wałkowania trzeba więc się przyłożyć. Z ciasta wycinaj krążki – najłatwiej zrobić to za pomocą kubka lub szklanki. Z każdego kawałka ciasta staraj się wyciąć jak najwięcej placków. To, co zostanie, ponownie wyrób i rozwałkuj. Każdy krążek rozciągnij lekko w dłoniach, nakładaj farsz, złóż, następnie dociskaj brzegi, aby je zlepić. Pierogi gotuj w osolonej wodzie z dodatkiem oleju. Są gotowe trzy minuty po wypłynięciu.

Rada: Do wody, w której gotują się pierogi, można wlać trochę oleju. Dzięki temu nie będę sklejać się po wyjęciu.

9 KOMENTARZE

  1. Do ciasta na pierogi nie trzeba dodawać ani żółtka ani masła/oleju. Elastyczne będzie gdy dacie tylko mąkę, bardzo gorącą mąkę i ewentualnie sól (ja robię bardzo aromatyczne i wyraziste farsze także sól pomijam). Zagnieciecie i zostawicie na conajmniej 40 min. żeby gluten zaczął pracować.
    Najlepsze i najprostsze ciasto ever. Nie ma problemu z rozwałkowaniem na bardzo cienki placek, który nie rozdziera się podczas formowania pierogów.
    Spróbujcie a się przekonacie.

    • Oczywiście że nie trzeba ale cisto nie jest tak delikatne ,slastyczne i miekkie
      o 1000 razy lepsze jest z masłem.
      Lata robiłam tak jak Ty -od paru lat robie z masłem i stwierdzam że bez masła to lipa a nie ciasto i nie mów że jest super bo to woda i maką. Radzę Ci spróbować a nie mówić skoro nie robiłas z masłem

      • Ja również robię z masłem, kiedyś na kuchnia tv prowadziło program rodzeństwo :siostra i brat, nazwiska nie pamiętam, tylko oni rozcierali kawałki masła z mąką (między palcami) nastepnie zalewalu gorąca wodą, ja też tak robiłam, ale teraz spróbuje z rozpuszczonym masłem w goracej wodzie, będzie szybciej. Żółtka nie dodaję, sól owszem

  2. Też dodaję olej lub masło, ostatnio właśnie masło, taki przepis podało kiedyś rodzeństwo kucharzy na kuchnia tv, nie pamietam nazwiska to była siostra i brat, tylko oni dodawali do mąki kawałki masła i rozcierali w palcach jak na ciasto kruche (maka oczywiście z solą) gdy masło było dokładnie roztarte wlewano bardzo ciepłą wodę. Ciasto jest super, spróbuje z masłem rozpuszczonym w wodzie bo tak będzie szybciej.

  3. Z tą wodą to bym uważała, ponieważ każda mąką jest inna, a to zależy od jej wilgotności. Im mąką bardziej wilgotna tym mniej potrzebuje wody i odwrotnie, mąką bardziej sucha wchłonie więcej wody. Ogólnie ciasto jest bardzo dobre. Ja osobiście nie zapraszam mąki.

  4. te ciasto to niestety teraz modne ciasto zaparzane , pierogi gotowane owszem są dobre ale z odsmażaniem niestety nie wyjdzie bo to cos jak by odsmażać kisiel bardzo żle się odsmażają . po prostu to jest ciasto tylko do gotowania nie jak tradycyjne na pierogi z jajkiem i zimną wodą . Ja lubię odsmażane więc zaparzanego ciasta nie robię

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here