Bardzo dobre ciasto na pierogi. Elastyczne, delikatne, zawsze wychodzi. PRZEPIS


Powinno być miękkie i elastyczne, a zarazem wytrzymałe, musi dobrze ulegać wałkowi, nie kleić się, przy czym łatwo sklejać się podczas lepienia. Dobre ciasto to podstawa udanych pierogów, uszek i kołdunów. Mamy sprawdzony przepis.

Przepis na ciasto na pierogi (3-4 porcje)

Składniki: 2,5 szklanki (250 ml) mąki pszennej, niepełna szklanka wody (3/4), ćwierć kostki masła, żółtko, pół łyżeczki soli.

Zrób tak: wodę zagotuj razem z masłem, mąkę wsyp do miski, dodaj sól oraz żółtko, wymieszaj. Następnie powoli wlewaj bardzo gorącą wodę z masłem cały czas intensywnie mieszając. Przełóż ciasto na stolnicę lub blat i powoli zacznij wyrabiać rękoma – uważaj, może być gorące. Po około 7-8 minutach ciasto powinno być już gładkie i elastyczne. Uformuj z niego kulę i odstaw na godzinę pod przykryciem, aby nie wyschło.

Ciasto podziel co najmniej na dwie połowy. Stolnicę i każdy z kawałków oprósz mąką. Wałkuj do grubości oko 2 mm – nie ma nic gorszego od pierogów ze zbyt grubym ciastem. Do wałkowania trzeba więc się przyłożyć. Z ciasta wycinaj krążki – najłatwiej zrobić to za pomocą kubka lub szklanki. Z każdego kawałka ciasta staraj się wyciąć jak najwięcej placków. To, co zostanie, ponownie wyrób i rozwałkuj. Każdy krążek rozciągnij lekko w dłoniach, nakładaj farsz, złóż, następnie dociskaj brzegi, aby je zlepić. Pierogi gotuj w osolonej wodzie z dodatkiem oleju. Są gotowe trzy minuty po wypłynięciu.

Rada: Do wody, w której gotują się pierogi, można wlać trochę oleju. Dzięki temu nie będę sklejać się po wyjęciu.