Przepis na paprykarz szczeciński marynarze przywieźli z… Afryki. Domowy jest pyszny – Kulinarna Polska | Gotowanie i jedzenie

Jeden z ulubionych dodatków do chleba w Polsce swoje korzenie ma w… Afryce. Przepis na paprykarz przywieźli marynarze pracujący na statkach rybackich.

Paprykarz szczeciński można kupić niemalże w każdym sklepie – prawie zawsze w formie konserwy. Niekiedy w sklepach rybnych dostępny jest też w foremce z produkcji w mniejszych przetwórniach. Co ciekawe, w 2010 roku paprykarz trafił na unijną listę produktów tradycyjnych.

Receptura paprykarzu została opracowana w latach 60. XX w. na bazie relacji załóg dalekomorskich statków rybackich, którym w Afryce bardzo posmakowała popularna tam potrwa chop-chop, czyli ryż zmieszany z pomidorami i różnymi dodatkami. Na skalę przemysłową postanowiono odtworzyć ją w szczecińskim zakładzie przetwórstwa rybnego „Gryf”. Szukano wtedy pomysłu na zagospodarowanie ścinek powstających podczas krojenia bloków zamrożonego mięsa. Stanowiło ono połowę składu oryginalnego paprykarzu. Reszta to ryż, pomidory, warzywa, ostra papryka i przyprawy.

Polacy szybko pokochali nowy specjał. W PRL z paprykarzem bywało jednak różnie. Produkt często miał bardzo złą jakość, a razem z mięsem trafiały do niego też rybie odpady jak płetwy, głowy i łuski.

Zapewne zdarza się to też dziś. Bo też czego można się spodziewać po dużej puszcze w najtańszym wariancie kosztującej mniej niż dwa złote. Produkcja paprykarzu to nadal w najlepszym wypadku sposób na zagospodarowanie rybich ścinek. Dlatego warto zrobić go sobie w domu. Będzie pysznym i zdrowym dodatkiem do chleba. Sklepowy się nie umywa!

Składniki: 300 gram filetów z ryby morskiej (u nas dorsz), 100 gram ryżu brązowego, dwie duże cebule, duża marchewka, słoiczek przecieru pomidorowego, kawałek papryki marynowanej, dwie łyżki słodkiej papryki w proszku, papryka ostra do smaku, majeranek, olej, sól, pieprz.

Zrób tak: ugotuj ryż. Na głębokiej patelni zrumień na oleju posiekaną cebulę, dodaj startą marchewkę, rybę i drobno pokrojoną paprykę konserwową, trzymaj na ogniu około 5 minut co jakiś czas mieszając. Następnie przypraw papryką w proszku, solą, pieprzem i majerankiem, dokładnie połącz, dodaj przecier pomidorowy oraz ryż, ponownie dokładnie wymieszaj i duś około 10 minut, kilka razy ponownie wszystko mieszając. Jeśli ryba sama nie rozpadnie się na małe kawałki, można jej pomóc szpatułką. Paprykarz przełóż do miseczki i odstaw, aby się schłodził. Jemy z chlebem.