Który lepszy? Odwieczny spór pomiędzy zwolennikami Majonezu Dekoracyjnego Winiary i Kieleckiego wydaje się nierozwiązany, a przed Wielkanocą wręcz przybrał na sile. Tymczasem coraz większym uznaniem cieszy inny produkt i to on zbiera w internecie same pozytywne recenzje.
SentiOne, polska firma zajmująca się m.in. monitoringiem Internetu z wykorzystaniem zaawansowanej technologii sztucznej inteligencji, przeanalizowała ponad 55 tys. wypowiedzi polskich internautów na temat majonezów od początku roku, by sprawdzić ich preferencje oraz wpływ ostatnich wydarzeń na zachowania konsumenckie.
Dotąd liczba komentarzy odnoszących się do Majonezu Dekoracyjnego Winiary i Majonezy Kieleckiego rozkładały się po równo. W ostatnich tygodniach zdecydowanym liderem na tym polu jest Majonez Dekoracyjny Winiary, jednak dla jego producenta, koncernu Nestle, niekoniecznie jest to powód do zadowolenia, gdyż wynika nawoływań do bojkotu, które przetoczyły się przez polski internet w związku polityką firmy na rynku rosyjskim – niedawno o tym pisaliśmy.
Obecnie 62 proc. dyskusji o majonezach dotyczy Winiary, a 33 proc. Kieleckiego. W sumie od 5 marca majonezu Winiary dotyczyło ponad 20 tys. wypowiedzi, podczas gdy dla innych marek liczba ta oscylowała na poziomie 2 tys.
– Jak to bywa w internecie – treści o wydźwięku negatywnym dużo szybciej się rozprzestrzeniają i generują dużo wyższe zasięgi niż te o wydźwięku pozytywnym. Zazwyczaj informacje o kryzysie wizerunkowym docierają do znacznie większej liczby odbiorców niż planowane działania marketingowe. Tak też było w tym przypadku. Pod względem liczby wzmianek i ich zasięgów Winiary jest obecnie najpopularniejszym majonezem w polskim Internecie, ale większość wypowiedzi jest nacechowana negatywnie – mówi Agnieszka Uba, head of product marketing w SentiOne.
Z kole najwięcej pozytywnych emocji budzi majonez firmy Motyl – aż 37 proc. wypowiedzi na jego temat ma pozytywny wydźwięk, nie ma żadnych negatywnych. Internauci polecają go sobie na Wykopie i w komentarzach na portalach. Chwalą go za dobry skład, smak i polskie pochodzenie. Spory odsetek pozytywnych wypowiedzi odnotowują również majonezy firm Mosso, Hellmann’s, Pudliszki i Kętrzyński.