Szynka parzona domowym sposobem. Sklepowe wędliny mogą się schować. PRZEPIS – Kulinarna Polska | Przepisy, gotowanie, jedzenie

Wystarczy rzut oka na skład sklepowych wędlin, aby szybko stracić apetyt. Pełno w nich sztucznych dodatków i konserwantów na czele z solą peklującą, która źle wpływa na nasze zdrowie. Smak takich wyrobów też często pozostawia wiele do życzenia. Tymczasem zrobienie domowej szynki parzonej jest prostsze niż może się wydać, choć zajmuje trochę czasu. Smak jest jednak wyjątkowy.

Przepis na szynkę parzoną domowym sposobem

 • Szynka wieprzowa kulka o wadze około 1 kg,
 • 3 łyżki zwykłej soli,
 • 6 ząbków czosnku,
 • 1 cebula,
 • łyżka ziaren ziela angielskiego,
 • kilka liści laurowych
 • pieprz.

Jak zrobić szynkę parzoną domowym sposobem?

 1. Szynkę nakłuj gęsto szpikulcem lub patyczkiem do szaszłyków.
 2. Przygotuj garnek, którym szynka zmieści się dość ciasno, wlej 3-4 szklanki wody, dodaj sól, wymieszaj do całkowitego rozpuszczenia.
 3. Do wody włóż szynkę (wcześniej można ją obwiązać sznurkiem lub włożyć do siatki wędliniarskiej, aby zachowała ładny kształt), powinna być całkowita przykryta wodą, dodaj cebulę pokrojoną w ćwiartki, ząbki czosnku przekrojone na pół oraz wszystkie przyprawy.
 4. Garnek przykryj, wstaw do lodówki minimum na 24 godziny, najlepiej jednak, jeśli będzie się marynować 2-3 dni.
 5. Po tym czasie ustaw garnek na palniku, podgrzewaj aż zalewa osiągnie temp. około 75 stopni. Najlepiej użyć prostego termometru kuchennego. Jeśli nie masz, szynkę można gotować również „na oko” – woda powinna być dość gorąca, ale nie zbliżać się do punku wrzenia.
 6. Przełóż garnek na mały palnik i zmniejsz ogień na najmniejszy możliwy.
 7. Szynkę parz przez 2 godziny, co jakiś czas obracając – przez cały czas powinna być całkowicie zanurzona w wodzie. Jeśli masz termometr, po 2 godzinach wnętrze szynki powinno mieć temperaturę zalewy, a więc około 75 stopni.
 8. Wyłącz ogień, pozostaw do całkowitego wystudzenia.
 9. Garnek włóż do lodówki na kolejną dobę.
 10. Po tym czasie szynkę wyjmij, osusz papierowym ręcznikiem, pokrój w cienkie plastry i podawaj. Jest pyszna z dodatkiem chrzanu.

Przepisy na Wielkanoc