Modro kapusta. Pyszny dodatek obiadowy rodem ze Śląska. PRZEPIS

Razem z roladą i kluskami tworzy ślonski łobiod, jako dodatek pasuje też jednak do wielu innych potraw, szczególnie, jeśli towarzyszy im sos. Jest tak dobra, że czasem jemy ją po prostu solo. Mamy dla was przepis na tradycyjną modro kapustę.

Przepis na modro kapusta

Składniki: mała główka kapusty czerwonej, 2 średnie cebule, 200 gramów boczku wędzonego, 4-5 łyżek octu, płaska łyżka cukru, sól, pieprz.

Jak zrobić modro kapusta?

  • Kapustę poszatkuj, cebulę drobno posiekaj, boczek pokrój w małą kostkę.
  • W głębokim garnku najpierw przesmaż boczek, a gdy wytopi się z niego tłuszcz, dodaj cebulę i smaż jeszcze kilka minut – jeśli boczek jest bardzo chudy, wlej trochę oleju.
  • Teraz do garnka dodaj kapustę, smaż wszystko kolejnych kilka minut często mieszając, dopraw solą i pieprzem, wlej szklankę wody i duś pod przykryciem około 15 minut – na koniec wody na dnie powinno prawie nie być, jeśli wyparowała szybciej, uzupełnij w trakcie gotowania.
  • Do miękkiej kapusty dodaj ocet (sprawi, że zmieni kolor) oraz cukier, gotuj często mieszając jeszcze przez chwilę, wyłącz ogień i zostaw na jakiś czas, aby smaki się przegryzły, następnie ponownie wymieszaj. Podawaj na ciepło.

A tu nasz przepis na “ślonski łobiod”:

Ślonski łobiod: rolada, kluski, modro kapusta. Zrozumiesz, gdy spróbujesz [PRZEPIS]