Kiwi – jeden z najzdrowszych owoców świata. Warto włączyć je do diety szczególnie teraz

Kiedyś bardzo trudno dostępne i drogie, dziś na wyciągnięcie ręki. Kiwi to jeden z najzdrowszych owoców świata, prawdziwa bomba witaminowa. Warto regularnie sięgać po nie przez cały rok, jednak jesienią i zimą owoc ten może szczególnie przysłużyć się naszemu zdrowiu.

Owoce kiwi, zwane też agrestem chińskim, w stanie dziki rosną w Azji i są tam powszechnie jedzone. Karierę światową kiwi zaczęło robić dopiero około 100 lat temu, gdy na masową skalę ruszyła uprawa w Nowej Zelandii. To owoc nie tylko wyjątkowo pyszny, ale też bardzo zdrowy. Kiwi szczególnie cenione jest ze względu na wysoką zawartość witaminy C i błonnika.

Właściwości odżywcze kiwi

  • Jeden owoc kiwi (około 90 gramów) pokrywa 100 proc. zapotrzebowania dorosłego człowieka na witaminę C. Jak powszechnie wiadomo, dzięki niej wzmacnia się nasza odporność, również na wszelkie sezonowe choroby, dlatego po kiwi powinniśmy sięgać szczególnie jesienią i zimą. Na szczęście owoce dostępne są w handlu przez okrągły rok.
  • Kiwi jest przy tym dość niskokaloryczne – jeden owoc to tylko około 40 kalorii, ale aż…
  • 2 gramy błonnika, który działa jak balsam na nasz układ trawienny, przyczyniając się do poprawy pracy całego organizmu. Jest też sprzymierzeńcem osób odchudzających się.
  • Kiwi to też doskonałe źródło kolejnego obok witaminy C potężnego antyoksydantu – mowa o witaminie E. Antyoksydanty przyczyniają się do spowolnienia procesów starzenia, jak i hamują procesy nowotworowe.
  • Jedząc kiwi, dostarczamy organizmowi również wiele cennych minerałów na cele z magnezem i potasem.
  • Pod żadnym pozorem nie należy próbować pozbywać się malutkich czarnych pestek obecnych w każdym owocu – to właśnie w nich kryje się duża część błonnika. Zawierają również cenne nienasycone kwasy tłuszczowe – sojusznik naszego serca.

Skórka też jadalna

Nie każdy wie, ale skórka tego owocu również jest jadalna. Jeśli tylko nie odpycha was jej nieco włochata tekstura, warto zrezygnować z obierania. To właśnie pod skórką i wewnątrz niej, jak w wielu owocach, kryje się najwięcej substancji odżywczych.

Jak jeść kiwi?

Kiwi przeznaczone do zjedzenia powinno być dojrzałe. Jeśli te, które kupiliśmy, są twarde jak kamień, należy pozostawić je w ciepłym i słonecznym miejscu na kilka dni – na przykład na parapecie. Kiwi najczęściej jedzone jest jako owoc deserowy. Może być też składnikiem sałatek owocowych. Świetnie sprawdza się jako składnik koktajli. Wprowadzając kiwi do diety, szybko można odczuć pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

100 gramów owocu kiwi zawiera: 0,9 g białka, 13,9 g węglowodanów, 0,5 g tłuszczu, 59 mg witaminy C, 0,2 mg witaminy E, 0,007 g witaminy A, 0,15 mg witaminy B6, 15 mg magnezu, 290 mg potasu.