Czego nie można mrozić? Te produkty po wyjęciu z zamrażalnika będę nadawać się tylko do kosza – Kulinarna Polska | Przepisy, gotowanie, jedzenie

Jajka, świeże, jak i gotowane, absolutnie nie nadają się do mrożenia.

Mrożenie to najlepszy sposób konserwowania żywności. Jest w pełni naturalne i pozwala na minimalną utratę wartości odżywczych, smaku i wyglądu. Są jednak produkty, które bardzo źle je znoszą i po rozmrożeniu nadają się tylko do kosza.

  • Produkty, które zostały już rozmrożone: mrożenie nie niszczy bakterii i innych drobnoustrojów, które odpowiadają za psucie, wprowadza je jedynie w stan  swego rodzaju hibernacji. W takcie rozmrażania ponownie zaczynają się one namnażać, jeśli więc raz jeszcze zamrozimy mięso, ich ilość może zepsuć produkt. Najlepiej więc po rozmrożeniu przeprowadzić obróbkę termiczną, która z kolei niszczy drobnoustroje. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamrozić ugotowaną potrawę, nawet jeśli zawierała składniki z mrożonki.
  • Jaja: jeśli mamy zbyt dużo jajek, najlepiej poszukać dobrych przepisów z ich wykorzystaniem. W żadnym wypadku nie należy jajek mrozić. Po pierwsze, pod wpływem ujemnej temperatury białko i żółtko zwiększą swoją objętość, rozrywając skorupki. Po rozmrożeniu jajko może również zmienić konsystencję i utracić właściwości. Nie należy mrozić również ugotowanych jajek, gdyż zrobią się maziste.
  • Niektóre warzywa i owoce, szczególnie z dużą ilością wody: ogórki, rzodkiewki, pomidory, ziemniaki, banany, jabłka, czy sałaty – po rozmrożeniu będą po prostu wyglądały jak zgniłe.
  • Mrożenie źle znoszą również sery, które pod wpływem niskiej temperatury mogą zmienić swoją konsystencję, zrobić się kruche lub rozmiękłe. Ucierpieć może także ich smak.
  • Galarety i inne produkty z żelatyną: po rozmrożeniu po prostu się rozpłyną.
  • Napoje gazowane: pod wpływem ujemnej temperatury znacznie zwiększą swoją objętość, rozrywając opakowanie. Po rozmrożeniu bąbelki natomiast się ulotnią.
  • Pamiętajmy także, aby pod żadnym pozorem nie mrozić produktów nieświeżych. Mrożenie nie sprawi, że odzyskają one pierwotną jakość, a wręcz przeciwnie, podczas rozmrażania procesy psucia znacznie przyśpieszą.