“An apple a day keeps the doctor away” – jedno jabłko dziennie, a będziesz trzymać się z dala od lekarzy, mawiają Anglicy. W tym starym powiedzeniu kryje się prawdziwa ludowa mądrość. Regularne jedzenie jabłek ma niezwykle dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.
Często narzekamy, że zimą brakuje nam świeżych warzyw i owoców, przez co opuszczają nas siły witalne i niedomagamy na zdrowiu. A przecież są jabłka, które przez wiele miesięcy od zbioru zachowują wszystkie wartości odżywcze. A te są niezwykłe!
Z jabłkami jest trochę tak jak z płatkami owsianymi, o których już dla was pisaliśmy:
Niesamowite właściwości płatków owsianych. Jeden z najlepszych super foods świata
Są tanie, ogólnodostępne, a przy tym niczym nie ustępują najlepszym super foods świata lub wręcz biją je na głowę. Przetestujcie to na sobie. Wystarczy wprowadzić do codziennej diety co najmniej jedno jabłko, a już po kilku dniach zaczniecie odczuwać pozytywne zmiany.
Jabłka – właściwości odżywcze
- Jabłka zawsze jemy za skórką. To w niej oraz w gniazdach nasiennych kryje się wiele właściwości odżywczych. Najcenniejsze z nich to pektyny – mieszanina węglowodanów zdolnych do wytwarzania żelu w kwaśnych warunkach. To nim swoją konsystencję zawdzięczają wszelkie owocowe przetwory. Jest to po prostu rodzaj błonnika – bardzo zdrowego błonnika.
- Pektyny mają doskonały wpływ na nasz układ pokarmowy, regulują jego pracę i sprzyjają namnażaniu flory bakteryjnej, pozwalają uniknąć zaparć oraz ograniczają wchłanianie cholesterolu. Dlatego jabłka szczególnie polecane są osobom narażonym na choroby kardiologiczne. Zjedzenie już dwóch jabłek dziennie dostarcza organizmowi ilość pektyn potrzebną do uruchomienia pozytywnych procesów w organizmie.
- Jabłka są bogate w witaminę C – potężny przeciwutleniacz opóźniający procesy starzenia, ważny w profilaktyce antynowotworowej. Im jabłka kwaśniejsze, tym witaminy C jest więcej. Nie trzeba się martwić o zakwaszenie organizmu. Przeciwnie, jabłka sprzyjają odkwaszeniu poprzez potas i żelazo.
Nad fenomenem jabłek skupili się naukowcy działający dla Narodowego Instytutu Zdrowia w USA. Przeprowadzono badanie na próbie 8,4 tys. osób. 10 proc. spośród nich codziennie przez rok zjadało jedno jabłko. Czuły się na tyle zdrowo, że nie odczuwały potrzeby zażywania żadnych leków.
Jabłka to pokarm sycący, dlatego chętnie sięgają po niego osoby na diecie. Należy jednak pamiętać, że jak każdy owoc zawierają sporo cukrów, a więc nie można objadać się nimi bez umiaru.
Jabłka są doskonałe solo lub jako składnik ciast i deserów, ale też dobrze współgrają z wytrawnymi smakami. Na przykład jako składnik sałatek śledziowych. Tu jeden z naszych przepisów:
Śledzie w sosie duńskim z prażonym jabłkiem. Zaskocz gości na święta! PRZEPIS