Niesamowite właściwości płatków owsianych. Jeden z najlepszych super foods świata

Zwykłe płatki owsiane, które za grosze można kupić w każdym sklepie, to jeden z najzdrowszych produktów na świecie.

Wiele osób jest przekonanych, że zdrowe odżywianie musi być drogie. I rzeczywiście, na rynku znaleźć można całą masę tzw. super foods, których ceny bywają kosmiczne, a stałe włączenie ich do diety może uderzyć po kieszeni. Na quinoa, goji i chia świat zdrowego odżywiania się jednak nie kończy. Może się z nimi równać wiele produktów od zawsze obecnych w naszych domach, a niektóre wręcz biją je na głowę. Najlepszy przykład to zwykłe płatki owsiane, tak niepozorne, a jednak skrywające w sobie potęgę właściwości odżywczych i prozdrowotnych.

Płatki owsiane – właściwości odżywcze

  • Płatki owsiane to bogactwo bardzo dobrze przyswajalnego błonnika: składają się z niego aż w 10 proc. Dieta boga w błonnik ma zbawienny wpływ na pracę naszego układu trawiennego, a więc i całego organizmu. Po zjedzeniu porcji owsianki w naszym przewodzie pokarmowym powstaje odporny na działanie kwasów trawiennych żel, który osłania ścianki żołądka i jelit, pomaga pozbyć się toksyn i ogranicza wchłanianie cukrów. Sprzyja też namnażaniu flory bakteryjnej, która decyduje o naszej odporności.
  • Cenne źródło białka: płatki owsiane składają się z niego aż w 13 proc., w dodatku z bardzo dobrym zestawem aminokwasów.
  • Witaminy i minerały: ziarno owsa jest bardzo dobrym źródłem witamin z grupy B (w tym także kwasu foliowego) niezbędnych do prawidłowej pracy systemu nerwowego. W 100 gramach płatków jest aż 128 mg magnezu, a także dużo innych cennych pierwiastków – manganu i fosforu.
  • Nienasycone kwasy tłuszczowe: płatki owsiane składają się aż w 7 proc. z tłuszczów, w tym w dużej mierze cennych dla naszego serca tłuszczów nienasyconych.
  • Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że owies jako jedyny jest źródłem awentramidów. Te pochodne kwasów cynamonowych, poprzez hamowanie odkładania się złogów tłuszczowych, są potężną bronią w profilaktyce miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych. Mają także właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne.
  • W rankingu najzdrowszej żywności świata płatki owsiane znalazły się na trzecim miejscu. Wyprzedzają je tylko owoce acai i czosnek.

Dieta owsiana. Jakie płatki kupić?

  • W handlu przeważnie można dostać trzy rodzaje płatków owsianych: zwykłe, górskie i błyskawiczne. Pierwsze są najmniej przetworzone i zachowują najwięcej wartości odżywczych, ostatnie mają ich najmniej.
  • Dieta owsiana – osoby, które się na nią decydują, przez jeden dzień w tygodniu jedzą wyłącznie owsiankę lub w mniej rygorystycznej wersji posiłki na niej oparte – na przykład łącząc ją owocami lub warzywami. Można dzięki niej zrzucić kila kilogramów i oczyścić organizm bez obaw, że będziemy głodować. Płatki owsiane są bardzo sycące.

A teraz zastanówcie się, ile bylibyście w stanie zapłacić za ten niesamowity super foods, gdyby nikt nie powiedział wam, że mowa o zwykłej owsiance? 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here