Paszteciki szczecińskie. Tradycyjny przysmak jak pączki z mięsnym farszem. PRZEPIS

Wyobraźcie sobie pączka, ale w wersji wytrwanej z nadzieniem mięsnym. Tak w skrócie można opisać tradycyjne paszteciki szczecińskie – niezwykle kaloryczne, ale za to rozkosznie pysznie. Właśnie zrobiliśmy je naszej kuchni.

Tak zrobione paszteciki były gastronomicznym przebojem w PRL. W każdym większym mieście był punkt, gdzie można było zjeść je na miejscu lub kupić na wynos – oczywiście z obowiązkowym barszczykiem. Ojczyzną pasztecików jest jednak Szczecin, a one same w 2010 roku zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych.

– Historia pasztecika szczecińskiego sięga końca lat 60-tych XX wieku. Ówczesna Szczecińska Spółdzielnia Społem otrzymała w 1969 roku z radzieckiego demobilu maszynę służącą do wyrabiania „pierożków”. W radzieckich jednostkach wojskowych służyła w razie nagłej potrzeby do wyżywienia żołnierzy. Fabryczna nazwa maszyny to „Automat do prigotowlienia pierożkow”. Aby produktowi nadać polską nazwę, pracownicy WSS Społem w Szczecinie wymyślili nazwę „pasztecik”, która lepiej przystawała do charakteru wyrobu z ciasta drożdżowego nadziewanego zmielonym farszem mięsnym – czytamy na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Do zrobienia pasztecików w domowych warunkach wcale nie potrzebujesz specjalnych urządzeń. Wypróbujcie nasz przepis. Dla tego smaku warto zgrzeszyć!

Przepis na paszteciki szczecińskie

Składniki na ciasto: 2 szklanki mąki pszennej, 20 gramów świeżych drożdży, 1 jajko, 3/4 szklanki ciepłego mleka, 2 łyżki oleju, łyżeczka soli i tyle samo cukru.

Składniki na farsz: 800 gramów mięsa mielonego (najlepiej wieprzowo-wołowe), 2 cebule, sól, pieprz, olej.

Będziesz potrzebować też około 0,5 litra oleju, aby usmażyć paszteciki.

Jak zrobić paszteciki szczecińskie?

  • W dużej misce rozpuść w mleku drożdże i cukier, poczekaj około 10 minut, żeby zaczyn “ruszył”, wsyp mąkę, sól, wbij jajka i dodaj olej.
  • Składniki najpierw dokładnie wymieszaj, następnie przełóż na stolnicę lub blat podsypany mąką i ugniataj rękoma aż ciasto zrobi się jednolite i elastyczne. Powinno to zająć około 10 min. Jeśli za bardzo się klei, podsypuj mąką. Pamiętaj jednak, że powinno możliwe jak najmiększe.
  • Uformuj kulę i przełóż z powrotem do miski, odstaw w ciepłe miejsce minimum na godzinę do wyrośnięcia. W tym czasie powinno podwoić swoją objętość.
  • Cebulę posiekaj, wrzuć z na patelnię z odrobiną rozgrzanego oleju, dodaj mięso, dopraw solą i pieprzem, smaż mieszając i rozdrabniając grudki do lekkiego zrumienienia.
  • Farsz należy zmiksować lub przepuścić przez maszynkę – powinien mieć gładką konsystencję przypominającą pasztet.
  • Z ciasta odrywaj kawałki wielkości piłeczki pingpongowej, rozwałkuj na około 3 mm placuszek. Na każdy nakładaj kopiastą łyżkę farszu, zostawiając marginesy.
  • Zawijaj, zakładając boki – tak jak naleśniki.
  • Każdego pasztecika zroluj delikatnie przy pomocy dłoni.
  • Smaż przez około 8 minut na głębokim tłuszczu – raz obracając – aż paszteciki będą ciemnozłote.
  • Wyjmuj przy pomocy łyżki cedzakowej, przełóż na papierowy ręcznik, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu i po chwili podawaj razem z barszczem czerwonym.

Rada: paszteciki szczecińskie występują też z innymi farszami – z kapusty kiszonej i grzybów albo pieczarek z serem.