Jeśli odgrzewanie bigosu sprawia, że jest on jeszcze lepszy, to po zapieczeniu jego smak po prostu eksploduje. Właśnie taki robimy na święta. Nawet wuj Stefan (każdy takiego ma), który już z nie jednego gara jadł, padnie przed wami na kolana.
Warzenie bigosu to polska tradycja od setek lat. Rozpisywali się o nim mistrzowie pióra, strofy w “Panu Tadeuszu’ poświęcił mu nawet Adam Mickiewicz:
“W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną”
Pochodzenie słowa bigos nie jest pewne. Przed wiekami mówiło się tak po prostu na siekaninę. Ostatecznie bigos to przecież nic innego – prawdziwy miszmasz składników, a każdy z innej parafii, ale to właśnie razem tworzą ten wyjątkowy smak. Raczej nie dodawajcie do bigosu przecieru pomidorowego, w staropolskiej kuchni go nie używano.
Jak zrobić bigos?
Szczególnie w okresie Bożego Narodzenia bigosu nie może zabraknąć w żadnym polskim domu. Przepisów na niego jest tyle, ilu kucharzy. Podstawa to zawsze kapusta i mięso. Zdradzimy wam, jak robimy go w naszej kuchni. Ten przepis nie ma sobie równych.
Bigos najlepiej smakuje odgrzany, jeśli dodatkowo przymarznie wystawiony w garze za okno, jeszcze bardziej zyskuje na smaku. Wyobraźcie sobie tylko, jakiego “kopniaka” dostaje po godzinie w pieczenia. Spróbujcie tego w te święta.
Przepis na bigos świąteczny – pieczony
Przepis na bigos
Składniki: 4 duże cebule, 1,5 kilograma dobrej kapusty kiszonej, 500 gramów wołowiny gulaszowej (najlepsza będzie pręga), 500 gramów wieprzowiny (dobrze sprawdzi się łopatka, raczej nie szynka), 300 gramów dobrej kiełbasy (może być różnego rodzaju), 300 gramów boczku wędzonego, 3 garście suszonych grzybów, garść śliwek wędzonych (nie kalifornijskich), dwie czubate łyżki papryki czerwonej w proszku, czarny pieprz, majeranek, ziele angielskie, liść laurowy, szklanka czerwonego wina, olej.
Zrób tak: na dużej patelni na oleju razem z cebulą przesmaż mięsa pokrojone w kostkę, boczek i kiełbasę. Gdy się zarumienią, podlej wodą, dopraw solą i pieprzem i duś aż wszystko będzie bardzo miękkie. Na koniec do mięsa dodaj paprykę w proszku i wymieszaj. Kapustę kiszoną pokrój i raz przepłucz wodą. Gotuj razem z grzybami i resztą przypraw aż zrobi się miękka. Zajmie to co najmniej godzinę. Następnie do garnka dodaj zawartość patelni, wymieszaj, podlej winem i duś jeszcze pół godziny. Pod koniec bigos powinien być dobrze odparowany – na dnie garnka prawie nie powinno być płynu.
Teraz przełóż wszystko do brytfanki i piecz w 160 stopniach przez godzinę. Wesołych i smacznych świąt!