Niezastąpiony towarzysz uszek, pierogów, krokietów i pasztecików. Można go podać na talerzu lub w filiżance. Obowiązkowy na świątecznym stole. Mowa oczywiście o barszczu czerwonym na zakwasie. Przygotowujemy go na wywarze postnym lub na wędzonce.
Przepis na barszcz czerwony na zakwasie
- Pól litra zakwasu z buraków – przygotowanego według tego przepisu lub gotowego – kupując, sprawdźcie skład, nie powinno być w nim nic poza burakami, czosnkiem i przyprawami. Najlepiej wybrać produkt ekologiczny.
- Do wersji postnej – 1 duży burak, 2 marchewki, 1 pietruszka, 1 cebula, 4 ząbki czosnku, majeranek, liście laurowe, ziele angielskie, sól, pieprz.
- Do wersji na wywarze mięsnym dodatkowo około pół kilograma wędzonych kości wieprzowych, można też użyć wędzonych ćwiartek z kurczaka lub skrzydełek. W sklepie również zwróćcie uwagę, czy produkt jest wędzony naturalnie.
Jak zrobić barszcz czerwony na zakwasie?
- Warzywa obierz, buraka pokrój na cienkie plasterki, marchewkę i pietruszkę przekrój wzdłuż, cebulę i ząbki czosnku na pół. Przełóż do garnka, dodaj wędzonkę (w wersji postnej oczywiście pomiń), zalej wodą, dopraw solą, pieprzem, zielem angielskim, liśćmi laurowymi i majerankiem.
- Gotuj pod przykryciem przez około 40-50 minut.
- Wlej zakwas, ponownie zagotuj i dopraw, jeśli trzeba, trzymaj na ogniu przez kilka minut.
- Barszcz jest gotowy. Można go także przelać przez sito.