Mody kulinarne zmieniają się co chwilę, ale ta na szczęście nie przemija. Komosa ryżowa, znana też jako quinoa, coraz częściej pojawia się na naszych stołach. Trudno się temu dziwić. Jest super zdrowa i świetnie sprawdza się jako alternatywa dla kaszy i ryżu.
Quinoa przywędrowała do nas aż z Ameryki Południowej, gdzie już kilka tysięcy lat temu była powszechnie stosowanym składnikiem diety, a wręcz jej podstawą. Nazywana jest “świętym zbożem”, choć z biologicznego punktu widzenia wcale zbożem nie jest. Te małe ziarenka dostępne w różnych kolorach to prawdziwa skarbnica cennych składników odżywczych. Dlatego szczególnie cenią ją sobie osoby prowadzące zdrowy styl życia.
- Komosa ryżowa jest cennym źródłem flawonoidów, czyli silnych przeciwutleniaczy hamujących procesy starzenia i rozwój komórek nowotworowych, a także działających przeciwzapalnie. Nie znajdziecie ich w tradycyjnych zbożach.
- Zawiera sporo dobrze przyswajalnego białka bogatego w szczególnie pożądane aminokwasy egzogenne. Dlatego chętnie sięgają po nią osoby na diecie wegetariańskiej.
- Obfituje w nienasycone kwasy tłuszczowe, dzięki czemu hamuje rozwój chorób układu krążenia i obniża poziom złego cholesterolu.
- Dostarcza cennych witamin i minerałów – szczególnie wapnia i magnezu.
- Jest klasyfikowana jako produkt bezglutenowy.
- Ma niski indeks glikemiczny, co zawdzięcza przewadze węglowodanów złożonych i niewielkiej ilości cukrów prostych. Dlatego jest zalecana osobom chorującym na cukrzycę.
- Zawiera sporo zbawiennego dla naszego układu pokarmowego błonnika, który dodatkowo zapewnia długo utrzymujące się poczucie sytości.
Quinoę gotujemy jak zwykłą kaszę lub ryż: jedną szklankę nasion zalewamy dwiema szklankami wody, a następnie gotujemy pod przykryciem około 15 minut, gasimy ogień i nie odkrywając zostawiamy na kolejne 10 min. Należy pamiętać jednak, by przed gotowaniem zawsze dokładnie przepłukać ją pod zimną wodą, co pozwoli pozbyć się możliwej goryczki. Ziarna można uprażyć na suchej patelni. Nabiorą orzechowego aromatu.
Komosa świetnie sprawdza się jako samodzielny dodatek do dań lub w roli składnika zup czy kaszotta. Może być też wykorzystywana do przygotowania deserów. Idealnie komponuje się z owocami.
Komosa ryżowa wartość odżywcza (100g):
- Wartość energetyczna 1587kj/379kcal
- Tłuszcz 6,0 g, w tym kwasy tłuszczowe nienasycone 1,3 g
- Węglowodany 64 g, w tym cukry 1,2 g,
- Błonnik 7,2 g
- Białko 13 g
- Żelazo 3,9 mg