Jak w domu zrobić pizzę taką jak w pizzerii? Kilka zasad, których trzeba się trzymać [PRZEPIS]

Nie oszukujmy się – w domowych warunkach bardzo trudno jest zrobić pizzę, która będzie smakowała i wyglądała tak jak w najlepszej pizzerii. Do tego potrzebny jest specjalistyczny piec. Stosując metodę prób i błędów opracowaliśmy jednak kilka prostych zasad, które pozwolą zbliżyć się do ideału.

Temperatura w profesjonalnych piecach do pizzy osiąga nawet 500 stopni. Żaden znany nam piekarnik domowy nie ma takich parametrów. To dlatego pizza w lokalu ląduje w piecu zaledwie na kilka minut. Szybkie pieczenie nadaje jej wyjątkowy smak i wygląd, który bardzo trudno potem odtworzyć w domu. A jednak nawet piekąc w zwykłym piekarniku można osiągnąć niezłe efekty. I nie trzeba do tego żadnych specjalnych sprzętów ani wyszukanych składników. Wystarczy trzymać się kilku wskazówek:

  • Usuń z piekarnika wszelkie blachy, które zakłócałby obieg powietrza
  • Rozgrzej go do temperatury maksymalnej (nasz wyciąga 250 stopni).
  • Pizza w pizzerii ląduje bezpośrednio na rozgrzanej dolnej płycie pieca. W domu używaj okrągłej cienkiej blaszki – najlepiej z dziurkami (bez problemu kupisz w internecie). Nie nadają się formy ceramiczne lub szklane, ponieważ zbyt długo się nagrzewają.
  • Pod płytą piekarnika znajdują się grzałki. Jeśli bezpośrednio położysz na nią blaszkę z pizzą, upiecze się nierównomiernie. Dlatego najpierw wsadź inną, niewysoką, blachę do góry dnem, a nią blachę z pizzą. Dzięki temu ciepło rozprowadzi się, a spód wyjdzie ładnie przypieczony.
  • Piecz pizzę maksymalnie przez 10-12 min przy założonej wcześniej temperaturze.

Oczywiście równie ważna, jak obsługa piekarnika, jest sama pizza. Wydawało by się, nic prostszego. Ot, placek i jakieś dodatki. Wbrew pozorom bardzo łatwo jednak pizzę zepsuć. Oczywiście, najważniejsze jest ciasto. Wypróbujcie nasz sprawdzony przepis.

Składniki: 350 gramów mąki pszennej najlepiej typu zero, około 200 ml ciepłej wody, 30 gramów świeżych drożdży, płaska łyżeczka soli, pół łyżeczki cukru.

Zrób tak: do miski wrzuć pokruszone drożdże, dodaj cukier (pokarm dla drożdży), łyżkę mąki i wodę, następnie wszystko dokładnie wymieszaj i odstaw na jakieś 15 min. W tym czasie drożdże powinny “ruszyć”, rozczyn się zapieni. Następnie dodaj resztę mąki, dokładnie połącz i przerzuć masę na blat lub stolnicę podsypaną mąką. Wyrabiaj co najmniej 10 min. (jeśli będzie się zbytnio kleić, możesz podsypać mąką) aż ciasto będzie elastyczne i gładkie. Kluczowa jest jego konsystencja zależna od ilości wody. Dobre ciasto powinno dać się rozciągnąć rękami bez użycia wałka. Już wyrobione podziel na dwie części i uformuj kule. Przykryj je ściereczką i odstaw na co najmniej trzy godziny. W tym czasie powinny pięknie wyrosnąć. Każdą z nich ponownie połóż na blacie oprószonym mąką i rozciągnij na okrągły i dość cienki placek o grubszych rantach, wypychając powietrze na zewnątrz. Możesz sobie pomóc wałkiem. Placek przełóż na blaszkę, połóż ulubione dodatki i włóż do pieca, stosując wcześniej opisane reguły.

Dodatków na pizzę należy używać z umiarem. Inaczej będzie zbyt ciężka. Klasyka to sos pomidorowy, który rozsmarowujemy na cieście, mozzarella i trochę suszonych ziół. Unikaj tanich wędlin. Jest w nich mnóstwo wody, która pod wpływem temperatury wycieknie, zalewając placek. To samo może się przydarzyć, jeśli na pizzę rzucimy dużo warzyw. Szczególnie dotyczy to pieczarek. Dobrze wcześniej chwilę odparować je na suchej patelni. Reszta zależy już tylko od waszej inwencji!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here