Niedawno poczęstowano nas bigosem innym niż ten, który sami robimy, ale też niezwykle smacznym. Oczywiście wzięliśmy przepis. Jest bardzo prosty, z podstawowych składników, dlatego ta wersja dobrze sprawdza się na co dzień.
W odróżnieniu od tradycyjnego bigosu “Pan Tadeusz”, który gotowaliśmy dla was wcześniej, w tej wersji przeważa kiełbasa i boczek wędzony, a mniej jest mięsa. Składniki są pokrojone drobno. Pojawia się śliwa suszona, nie wędzona, która jest słodsza. Wśród składników znalazł się też koncentrat pomidorowy, którego nie ma w przepisie staropolskim, gdyż kiedy powstawał, pomidorów w naszym kraju zwyczajnie nie było. Od tej pory będziemy robić zarówno jeden, jak i drugi, bo choć inne, są równie pyszne.
Przepis na bigos domowy
Składniki: 800 gramów kapusty kiszonej, 300 gramów boczku wędzonego, 3 kiełbasy śląskie, 400 gramów mięsa wieprzowego (łopatka lub karkówka), 3 cebule, garść śliwek suszonych, 20 gramów grzybów suszonych, 2 łyżki koncentratu pomidorowego, opakowanie papryki słodkiej mielonej (20g), majeranek, ziele angielskie, liście laurowe, sól, pieprz, olej.
Jak zrobić bigos domowy?
- Kapustę przełóż do garnka, zalej świeżą wodą, wymieszaj, wodę odlej. Do garnka wlej ponownie około 2 szklanek wody, dodaj grzyby oraz wszystkie przyprawy poza papryką i solą, gotuj pod przykryciem.
- Boczek, kiełbasę i mięso pokrój w dość drobną kostkę. Posiekaj też cebulę. Na dużą patelnię z odrobiną rozgrzanego oleju najpierw wrzuć boczek (niech się trochę wytopi), następnie dodaj kiełbasę, mięso i cebulę. Smaż wszystko do zrumienienia.
- Teraz na patelnię wsyp paprykę, wymieszaj, aby połączyła się z tłuszczem – dzięki temu nada bigosowi pięknego koloru.
- Zawartość patelni dodaj do gotującej się kapusty, dodaj także przecier i śliwki, wymieszaj, w razie potrzeby dopraw solą.
- Gotuj pod przykryciem przez około godzinę, aż kapusta zmięknie, co jakiś czas mieszając i uzupełniając wodę – na dnie powinno być jej około 2 cm. Na koniec odkryj i gotuj jeszcze chwilę często mieszając, aby odparować namiar wody, jeśli taki jest.
Rada: bigos powinien przegryźć się przez kilka godzin – najlepszy jest po odgrzaniu.
Mamy też przepis na bigos pieczony: