Zakwas na barszcz biały robiony w butelce. Bez porównania lepszy niż gotowiec ze sklepu. PRZEPIS

Kto raz spróbuje barszczu białego na własnym zakwasie, nie będzie chciał już korzystać z gotowców. Tym bardziej, że jego przygotowanie jest bardzo proste, choć czasochłonne. Tak naprawdę zupę trzeba zacząć przygotowywać… tydzień wcześniej. Przekonacie się jednak, że warto.

Przepis na zakwas na barszcz biały w butelce 

Składniki: mąka pszenna pełnoziarnista*, czosnek, ziele angielskie, liście laurowe, woda, będziesz potrzebować też czystą butelkę – użyliśmy takiej po winie o pojemności 650 ml, akurat do przyrządzenia średniej wielkości garnka barszczu.

Jak zrobić zakwas na barszcz biały?

  • Do butelki przy pomocy lejka wsyp mąkę – jedną łyżkę na każde 100 ml wody.
  • Dodaj przekrojone wzdłuż ząbki czosnku (na naszą butelkę użyliśmy czterech), kilka kulek ziela angielskiego i kilka listków laurowych.
  • Butelkę wypełnij wodą, potrząsając, dokładnie wymieszaj.
  • Butelki nie zakręcaj ani nie zatykaj, jedynie przykryj ściereczką, aby zapewnić dopływ powietrza.
  • Zakwas zacznie nabierać kwasowości już po 3 dniach, najlepszy jest jednak po 6-7 dniach.
  • Zakwas wystarczy mieszać raz dziennie, przytykając palcem i potrząsając butelką, a gdy będzie gotowy, użyć do przygotowania barszczu białego.

* Zakwas na barszcz biały przygotowuje się z mąki pszennej pełnoziarnistej w przeciwieństwie do zakwasu na żur, który robiony jest z mąki żytniej.

Rada:

  • Zakwas na barszcz biały oczywiście można przygotować także w słoju lub gliniance – szczególnie, jeśli zamierzacie go przechowywać, gdyż wówczas po zakończeniu kiszenia usuwamy czosnek i przyprawy, co w przypadku butelki może być trudne.

Oczywiście mamy też dla was przepis na zakwas żytni robiony klasycznie w słoju:

Jak w domu zrobić zakwas na żurek? To prostsze niż myślisz! [PRZEPIS]