Ślonski łobiod: rolada, kluski, modro kapusta. Zrozumiesz, gdy spróbujesz [PRZEPIS]

Kulinarna ikona Śląska i jedno z najlepszych dań kuchni polskiej: Ślonski łobiod, czyli rolada wołowa w sosie, kluski i modro kapusta. Kto próbował, ten wie, co znaczy mieć niebo w gębie.

Bez rolady z kluskami i kapustą na Śląsku nie może obyć się żaden świąteczny i niedzielny obiad ani wesele czy inna zacna okazja. Dostaniecie ją też w każdym barze i restauracji, które serwują kuchnię tradycyjną lub domową. Wystarczy, że poprosicie o ślonski łobiod i wiadomo, co zaraz pojawi się na waszym stole. Rolada wołowa śląska znalazła się zresztą na liście produktów tradycyjnych, o czym już dla was pisaliśmy:

Jak zrobić prawdziwe śląskie rolady? Tych reguł trzeba przestrzegać. Sprawdzony przepis

Przepis na roladę mamy od rodowitej Ślązaczki, zawsze trzymamy się go ściśle, dziś tylko go przypomnimy, jednak dopiero z kluskami śląskimi i modrą kapustą tworzy ona skończone dzieło kuchni regionalnej. Tego po prostu trzeba spróbować, aby poczuć kulinarnego ducha śląska.

Przepis na ślonski łobiod

Składniki:

  • Rolada: duże plastry wołowiny (najlepiej z udźca), musztarda, kiełbasa śląska, plastry boczku, ogórek kiszony, cebula, sól, pieprz.
  • Modro kapusta: główka kapusty czerwonej, dwie duże cebule, olej, ocet, cukier, sól, pieprz, łyżka mąki.
  • Kluski śląskie: kilogram ugotowanych i ostudzonych ziemniaków, mąka ziemniaczana, żółtko.

Zrób tak: weź plastry wołowiny z udźca, rozbiją ją cienko, posyp solą i pieprzem, posmaruj zwykłą musztardą. Na skraju rozłóż pokrojone w słupki ogórki kiszone i boczek oraz pokrojoną kiełbasę. Posyp odrobiną cebuli. Dodatków musi być tyle, aby mięso dało się szczelnie zwinąć. Gdy już to zrobisz, obwiąż rolady sznurkiem, aby nie rozwinęły się podczas gotowania. Obsmaż je na gorącym tłuszczu, dodaj poszatkowaną w kostkę cebulę, smaż jeszcze chwilę, posyp słodką papryką w proszku, podlej wodą i duś, aż mięso będzie miękkie. Może to zająć nawet dwie godziny. Rolady wyjmij, usuń nitkę, a sos zagęść mąką rozrobioną z ciepłą wodą. Możesz go wcześniej zblendować.

Kapustę poszatkuj lub zetrzyj na tarce. W garnku na oleju przesmaż cebulę. Zamiast oleju możesz użyć boczku, który należy wytopić – tak jest bardziej tradycyjnie, jednak ciężej. Do przesmażonej cebuli dodaj łyżkę mąki, zasmaż, wlej  szklankę wody, zagotuj cały czas mieszając, dodaj kapustę i dokładnie wymieszaj. Gotuj pod przykryciem ma małym ogniu przez około 15 min., co jakiś czas mieszając aż kapusta zrobi się miękka. Jeśli kapusta będzie przywierać, uzupełnij wodę. Dopraw octem (kapusta pięknie zmieni kolor) i przyprawami. Podawaj na ciepło.

Ugotowane ziemniaki przepuść przez praskę lub dokładnie utłucz – masa musi być zupełnie gładka. Podziel ją na cztery części, jedną wyjmij, a puste miejsce uzupełnij mąką ziemniaczaną. Dodaj żółtko i wyrób jednolite ciasto, z którego formuj niewielkie kluski, robiąc palcem dziurkę na każdej z nich – to specjalne miejsce na sos. Kluski wrzucaj do osolonej gotującej się wody, wyjmuj dwie minuty po wypłynięciu.

Rada: roladę, sos, kluski i kapustę najlepiej podać na jednym talerzu. Wtedy ślonski łobiod smakuje najlepiej.