Odstaw kiełbasę, cukier i alkohol. Nowe 10 przykazań przeciw rakowi

Kochamy grillować. Mięso trafia na ruszt kilogramami, alkohol i słodkie napoje leją się litrami, umiar schodzi na dalszy plan, a my serwujemy sobie rakotwórczy koktajl – ostrzegają naukowcy, którzy przeprowadzili największe do tej pory badania dotyczące czynników wywołujących nowotwory.

O najnowszych ustaleniach badaczy informuje brytyjski The Telegraph. Recepta jest prosta: zdecydowanie ogranicz spożywanie czerwonego mięsa (a przede wszystkim wędlin), alkoholu i cukru, a zminimalizujesz ryzyko zachorowania na raka.

Światowy Fundusz Badań nad Rakiem (The World Cancer Research Fund ) przeanalizował dane na temat zdrowia aż 51 mln  osób. 3,5 mln spośród nich zachorowało. Jest to największe z dotychczasowych badań nad przyczynami raka. Na ich podstawie wydano dziesięciopunktową listę zaleceń zdrowotnych. Złe nawyki żywieniowe mogą sprzyjać rozwojowi aż 12 popularnych nowotworów. W nieodległej przyszłości otyłość może stać się częstszą przyczyną zachorowania na raka niż palenie papierosów!

W ostatnich latach pojawiło się szereg badań łączących spożycie alkoholu z rakiem piersi i przetworzonego mięsa z rakiem jelit. Najlepiej więc nie pić alkoholu, zalecają badacze, choć lampka wina raz na jakiś czas nie powinna zaszkodzić. Nie ma natomiast bezpiecznych limitów spożycia przetworzonego mięsa. Należy je całkowicie wyeliminować z diety. Autorzy badań ostrzegają, że niezdrowy tryb życia może przyczynić się do wzrostu zachorowań na raka do roku 2035 nawet o 60 procent.

– Ten raport potwierdza to, co już wiemy – kluczem do zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka jest nasz sposób życia. Niepalenie tytoniu, utrzymywanie zdrowej wagi, zdrowe odżywianie i picie oraz zwiększanie aktywności – wszystko to pomaga – komentuje dla The Telegraph Linda Bauld, ekspert ds. profilaktyki raka. – Boczek czy kieliszek wina raz na jakiś czas nie są czymś, czym należy się martwić, najważniejsze są rzeczy, które robisz każdego dnia. Wdrażanie niewielkich zmian w codziennym życiu, takich jak wybieranie napojów bez cukru lub częstsze chodzenie może stanowić dużą korzyść dla twojego zdrowia.

10 zaleceń The World Cancer Research Fund ograniczających ryzyko zachorowania na raka:

  1. Utrzymuj prawidłową wagę. Unikaj przyrostu masy ciała w dorosłym życiu.
  2. Bądź aktywny fizycznie jako część codziennego życia – chodź więcej i mniej siedź.
  3. Spraw, aby pełnoziarniste produkty, warzywa, owoce i rośliny strączkowe, takie jak fasola i soczewica, stały się główną częścią codziennej diety.
  4. Ogranicz spożycie “fast food” i innych przetworzonych środków spożywczych o wysokiej zawartości tłuszczu, skrobi lub cukrów. Ograniczenie tych pokarmów pomaga kontrolować spożycie kalorii i utrzymać prawidłową wagę.
  5. Ogranicz spożycie czerwonego i przetworzonego mięsa. Jedz nie więcej niż umiarkowane ilości czerwonego mięsa, takiego jak wołowina, wieprzowina i jagnięcina. Jedz mało, jeśli w ogóle, przetworzonego mięsa.
  6. Ogranicz spożycie napojów słodzonych cukrem. Pij głównie wodę i niesłodzone napoje.
  7. Ogranicz spożycie alkoholu. W profilaktyce raka najlepiej nie pić alkoholu.
  8. Nie należy stosować suplementów w profilaktyce raka. Staraj się zaspokoić potrzeby żywieniowe wyłącznie poprzez dietę.
  9. Dla matek: karm dziecko piersią, jeśli możesz. Karmienie piersią jest dobre zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
  10. Po diagnozie raka: postępuj zgodnie z naszymi zaleceniami, jeśli możesz. Sprawdź u swojego lekarza, co jest dla Ciebie odpowiednie.