Od lipca obowiązuje nowa matryca podatku VAT. Brzmi to bardzo tajemniczo, ale chodzi po prostu o ujednolicenie stawek podatku od towarów i usług, który jako konsumenci wszyscy płacimy. W efekcie niektóre grupy towarów stanieją (na przykład musztarda), za inne będziemy musieli zapłacić więcej – to na przykład owoce morza i niektóre przyprawy.
– Nie tylko uprościliśmy stawki VAT tak, aby były łatwiejsze do stosowania przez przedsiębiorców, ale również je obniżyliśmy. I to w dużej części na produkty, z których korzystamy codziennie. Koszt dla budżetu to ok. 300 mln zł, estońskiego CIT- u, ok. 5 mld zł. Tyle pieniędzy może zostać w kieszeniach Polaków (…) Obniżyliśmy stawki na produkty pierwszego wyboru, mające wpływ na nasze zdrowie i bezpieczeństwo – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.
Zmiana ma zapewnić prostotę, przejrzystość i przyjazność w stosowaniu przepisów dotyczących stawek dzięki objęciu jedną stawką w jak największym stopniu całych grup towarowych oraz dzięki generalnemu obniżeniu stawek („równanie w dół”) – w przypadku konieczności zmiany stawki na dane towary.
Przykład zmiany stawek VAT:
- owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy (pistacjowe, migdały, kokosowe) – z 8% na 5%,
- pieczywo i ciastka – wszelkiego rodzaju 5%,
- zupy, buliony, żywność homogenizowana, w tym dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego – z 8% na 5%,
- musztarda, przyprawa słodka papryka, niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek) – z 23% na 8%,
- produkty dla niemowląt i dzieci np. smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe – z 8% na 5%,
- artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy) – 8% na 5%,
- niektóre przyprawy nieprzetworzone (np. gałka muszkatołowa, kwiat muszkatołowy, kmin, szafran, kurkuma) – z 5% na 8% (efekt ujednolicenia stawek VAT dla przypraw).
Wzrost stawek VAT obejmie owoce morza. Dotyczy to homarów i ośmiornic, innych skorupiaków, mięczaków i bezkręgowców wodnych (tj. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetworów z nich, a także kawioru i dań sprzedawanych w placówkach gastronomicznych, których składnikiem będą wymienione owoce morza. Stawka VAT wzrośnie tu z 5 proc. do 23 procent. Podobnie rzecz ma się z lodem używanym do celów spożywczych.