Ugotowanie idealnego jajka na miękko, półtwardo i twardo wbrew pozorom wcale nie jest takie proste. Bywa, że wykładają się na tym zawodowi kucharze. Najważniejszy jest czas, ale nie tylko.
Kluczowy jest oczywiście sam produkt. Jajka po pierwsze powinny być świeże, dlatego sprawdzajmy datę przydatności do spożycia na opakowaniu – im dłuższa, tym lepiej – a jeśli kupujemy jajka “luzem”, sięgajmy po te z pewnego źródła. Po wyglądzie skorupki nie sposób jest ocenić świeżość jajka. Możemy się o tym przekonać dopiero po rozbiciu. Świeże żółtko i białko właściwie nie powinny mieć zapachu.
Po drugie, ważne jest, w jakich warunkach żyła kura. Unikajmy jajek z chowu klatkowego. Najlepsze będą ekologiczne. Z kodu umieszczonego na skorupce możemy jednak dowiedzieć się dużo więcej. Już o tym pisaliśmy:
Co oznacza kod umieszczony na jajku? Dowiesz się z niego sporo o kurze, która je zniosła
Jak przyrządzić perfekcyjne jajka gotowane? To wcale nie takie proste. Kluczowy jest czas, który liczymy od chwili zagotowania wody. Jajka należy wyjąć z lodówki około 20 minut wcześniej. Jeśli będą zimne, mogą pęknąć w gorącej wodzie. Zaburzony zostanie też czas gotowania.
- jajka na miękko: biało jest ścięte, ale nadal lekko “galaretowate”, żółtko pozostaje płynne. Czas gotowania około 4 minut.
- jajka na półtwardo: białko jest ścięte, żółtko pozostaje półpłynne. Czas gotowania około 6 minut.
- jajka na twardo: białko i żółtko są ścięte. Czas gotowania do 9 minut. Nie należy gotować jajek dłużej, gdyż będą ciężkostrawne, a żółtko zsinieje.
Czas gotowania należy nieznacznie skrócić w przypadku najmniejszych jajek lub nieznacznie wydłużyć dla jajek największych. Po upływie zamierzonego czasu jajka przelewamy zimną wodą, aby przerwać proces gotowania i pozostawiamy w niej do wystygnięcia.