Jeszcze niedawno prawie zupełnie nieznane w Polsce, dziś to jeden z najpopularniejszych produktów żywnościowych w kategorii superfoods. Jeśli jesteś uzależniony od przekąszania, a jednocześnie dbasz o zdrowie, jagody goji będą wybawieniem.
Goji to handlowa nazwa kolcowoju chińskiego – krzewu występującego w Azji. Te niewielkie czerwone owoce od tysięcy lat są stosowane w tamtejszej medycynie naturalnej jako specyfik poprawiający witalność, opóźniający starość i zapobiegający wielu trapiących ludzi chorobom.
Sto lat albo dłużej
Li Czing Yun, Chińczyk, który podobno przeżył 256 lat, codziennie zajadał się właśnie jagodami goji – to nie żart, o jego przypadku można przeczytać w poważnych pismach, choć oczywiście wielu podważa te rewelacje. Sam Li twierdził, że ma „zaledwie” 197 lat.
– Trzymaj się spokoju swojego serca, siedź jak żółw, choć żwawy jak gołąb i śpij jak pies. Utrzymuj wewnętrzny spokój i spokój w połączeniu z technikami oddechowymi. To są tajemnice długowieczności – zwykł mawiać.
Wracając jednak do goji. Co wiemy o nich na pewno?
Jak w przypadku niemal każdego superfoods, tak na temat goji na różnych stronach można znaleźć setki artykułów przypisujących im wręcz cudowne moce. Szczególnie, jeśli obok znajduje się przekierowanie do sklepu, gdzie można się w nie zaopatrzyć. Nie ma co liczyć, że dzięki goji powtórzymy wyczyn Li Czing Yuna. Niemniej z pewnością jest to bardzo zdrowa przekąska, która może pomóc w walce z niechcianymi kilogramami i korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie.
Jak cytryny
Jagody goji zawierają dużo witaminy C – aż 48 mg w 100 gramach. To mniej więcej tyle, co cytryny. W tym aspekcie Goji dalece ustępują więc chociażby naszym swojskim czarnym porzeczkom. W stu gramach tych owoców jest około 180 mg witaminy C. Goji to też dobre źródło innych witamin (na czele z witaminą A) i minerałów korzystnych dla naszego zdrowia. A także błonnika, beta karotenu i luteiny.
Antyrak
Jednak za szczególnie cenny uważa się bioaktywny kompleks polisacharydowy LBP (Lycium Barbarum polysaccharides). Badania wskazują na jego silne działanie antyoksydacyjne oraz antynowotworowe poprzez hamowanie rozwoju komórek rakowych.
Włączenie goji do diety może być korzystne dla osób zmagających się z chorobami układu krążenia. To za sprawą związku zwanego cyperon poprawiającego pracę serca i obniżającego ciśnienie tętnicze, a także związków sprzyjających obniżeniu poziomu złego cholesterolu.
Goji to rzeczywiście skarbnica wielu cennych substancji odżywczych. Dlatego też, aby z czymś nie przesadzić, nie powinno się ich jeść więcej niż około 12 gramów dziennie. Nie są zalecane kobietom w ciąży, a osoby długotrwale zażywające leki przed wprowadzeniem goji do diety powinny skonsultować się ze swoim lekarzem.
Puchną
Zastosowanie goji w kuchni, podobnie jak na przykład rodzynek, jest bardzo szerokie. Można dorzucić je do wypieków albo jogurtu. Są świetne solo jako przekąska. W połączeniu z dużą ilością ciepłego płynu już w żołądku zwiększają swoją objętość, zapewniają długotrwałe uczucie sytości, co doceni każda osoba będąca akurat na diecie redukcyjnej.