W tradycyjnej kuchni śląskiej znajdujemy bardzo fajny przepis na sałatkę śledziową.
Śledzie już w dawnych wiekach docierały do regionów nawet bardzo odległych od morza. Rybę konserwowano w wysoko stężonej solance. Trzeba było ją długo moczyć, zanim nadawała się do podania, za to wytrzymywała w beczkach nawet kilka tygodni.
Na Śląsku tradycyjnie ze śledzi robiło się popularną także dziś sałatkę hekele. Jadano ją na co dzień i w czasie postu. Składniki można przepuścić przez maszynkę lub drobno pokroić. Drugi sposób zdecydowanie bardziej nam odpowiada. Hekele je się z chlebem lub gotowanymi ziemniakami. To tylko kilka niewyszukanych składników, ale razem smakują naprawdę dobrze. Hekele trafiły na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Składniki: 5 wymoczonych płatów śledziowych, trzy jajka ugotowane na twardo, dwa ogórki kiszone, średnia cebula, czubata łyżka musztardy, łyżka śmietany lub mniej tradycyjnie – majonezu, grubo mielony pieprz, świeży koperek.
Zrób tak: Śledzie, jajka, ogórki, cebulę i koperek drobno posiekaj i połącz z resztą składników. Odstaw na kilka godzin do lodówki, aby smaki się przegryzły.