Czym różni się weganizm od wegetarianizmu? Sprawdź, a unikniesz gafy


Weganizm, wegetarianizm, te pojęcia przez nie wtajemniczonych często są używane zamiennie, a to spory błąd. Różnica jest bowiem zasadnicza. O ile wegetarianin bez problemu może zamówić w restauracji to samo, co weganin, w drugą stronę już to nie działa.

Wegetarianizm to w najbardziej ogólnym ujęciu rezygnacją z jedzenia mięsa. Przeważnie wynika to z pobudek światopoglądowych, jak i zdrowotnych. Podstawę diety wegetariańskiej stanowią warzywa i owoce, jednak dopuszczony jest też nabiał: mleko, sery, jogurty i jaja. Dieta wegańska jest w stu procentach roślinna. Głównym źródłem białka dla wegan są różnego rodzaju warzywa strączkowe bogate także w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze. Zatem w kawiarni wegetarianin może zamówić klasyczną latte i nie złamie przy tym reżimu dietetycznego. Weganin wybierze kawę z mlekiem roślinnym. Na przykład sojowym.

Zarówno wegetarianie, jak i weganie, zazwyczaj prowadzą zrównoważony tryb życia i dokonują świadomych wyborów konsumenckich, raczej sięgając po produkty ekologiczne i rzemieślnicze. Nie używają też skór i futer.

Wegetarianizm ma też wiele innych, często bardzo ciekawych odmian. W świat kuchni roślinnej można wchodzić stopniowo, wybierając semiwegetarianizm dopuszczający mięso ptaków i ryb, czy też pescowegetarianizm z mięsa pozostawiający jedynie ryby, owowegetarianizm, który wśród produktów odzwierzęcych toleruje jedynie jaja, i laktowegetarianizm pozwalający na nabiał.