Czym różni się kapusta kiszona od kwaszonej? To dwa zupełnie inne produkty

Kapusta kiszona czy kwaszona? Okazuje się, że w handlu pod tymi nazwami mogą występować dwa zasadniczo różniące się produkty. Jeśli przy sklepowej półce macie do wyboru kapustę kiszoną i kwaszoną, bez zastanowienia sięgnijcie po tę pierwszą.

Kapusta kiszona jest bardzo ważnym składnikiem kuchni polskiej. Bez niej nie byłoby króla naszych stołów – tradycyjnego bigosu, nie mówiąc już o kapuśniaku, kwaśnicy czy farszach do pierogów i krokietów. Najlepsza jest oczywiście kapusta kiszona domowej roboty, ale przecież nie wszyscy mamy czas i warunki, aby samodzielnie ją przyrządzać. Jeśli kupujemy kapustę w sklepie, dokładnie przyjrzyjmy się etykiecie. Z pozoru niewielka różnica w nazwie może oznaczać, że mamy do czynienia z produktami wytwarzanymi w inny sposób.

Kapusta przygotowana do kiszenia – tu z dodatkiem marchewki.
  • Kapusta kiszona – jest wytwarzana z szatkowanej kapusty białej, która po zasoleniu zamykana jest w beczkach, kamionkach lub słojach i w nich poddawana fermentacji mlekowej. Naturalnie kiszona kapusta bogata jest w witaminę C oraz dobroczynne dla nas kultury bakterii. W ten sposób zakonserwowana, może być przechowywana przez długie zimowe miesiące.
  • Kapusta kwaszona – jeśli występuje w handlu, przeważnie jest to kapusta, która swoją kwasowość zawdzięcza dodatkowi octu czy kwasku cytrynowego. W jej składzie może być też cukier i inne dodatki, a nawet konserwanty. Jest więc zdecydowanie mnie zdrowa, a użyta w kuchni może nadać gryzącego aromatu naszej potrawie.

Kupując kapustę, warto zwrócić nie tylko uwagę na informacje z etykiety, ale też wygląd samego produktu. Kapusta kiszona zazwyczaj ma jasną barwę, kwaszona zaś przybiera kolor żółty.