Prawdziwy barszcz ukraiński. Przekonaj się, czy robisz go właśnie tak [PRZEPIS]


Ciężki byłby los człowieczy bez barszczu, szczególnie zaś zimową porą. Zrobiony według oryginalnego domowego przepisu z Ukrainy pokrzepi każdego.

Ukraińcy są dumni ze swojego barszczu. Gotuje się go tam w każdym domu. Znawcy tematu potrafią doliczyć się go kilkadziesiąt rodzajów. Oczywiście dla każdego Ukraińca najlepszy jest też u mamy. To trochę tak jak z naszym bigosem. W każdym domu robi się go nieco inaczej i to właśnie ten jeden jest najlepszy na świecie.

Barszcz to też ukochana zupa Polaków. Najczęściej gotujemy go jesienią i zimą. A przepis mamy z ukraińskiego domu i od lat się go trzymamy, bo wychodzi po prostu najlepiej. Być może niektórych z was zaskoczy obecność kapusty kiszonej, ale wierzcie, podkręca smak barszczu tak, że buty spadają. Inna rzecz – warzyw nie wrzucamy od razu do gotującej się wody, jest sposób, aby dały z siebie znacznie więcej. A zatem, do dzieła!

Barszcz ukraiński – przepis

Składniki: 70 dag żeberek wieprzowych, dwie cebule, kilogram buraków, dwie marchewki, 3-4 ziemniaki, 20 dag kapusty kiszonej, dwie garście białej fasoli, trzy ząbki czosnku, sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, masło.

Zrób tak: Fasolę namocz przez noc, następnie ugotuj w niewielkiej ilości osolonej wody. W dużym garnku zrób wywar z żeberek z dodatkiem przypraw – gotuj je pod przykryciem przez około 1,5 godziny z dodatkiem wszystkich przypraw. Gotowe mięso samo powinno odchodzić od kości. Kapustę kiszoną ugotuj osobno aż zrobi się miękka. Na dużej patelni rozpuść masło i przesmaż na nim poszatkowaną cebulę oraz buraki i marchewkę pokrojone w drobną kostkę. To pozwoli na wydobycie z warzyw maksimum smaku. Mięso wyjmij z wywaru, oddziel od kości i ponownie  wrzuć do garnka. Dodaj też całą zawartość patelni. Gotuj pod przykryciem około 10 minut, po czym dodaj ziemniaki pokrojone w kostkę, czosnek pokrojony w cienkie plasterki i gotuj kolejne 5-10 minut. Teraz wrzuć kapustę razem z fasolą, dokładnie wszystko wymieszaj i trzymaj na ogniu jeszcze jakieś dwie minuty. Gotowy barszcz odstaw co najmniej na 15 minut, aby smaki się połączyły, po czym ponownie wymieszaj. Gotowe!

Rada: barszcz możesz podać z kleksem kwaśnej śmietany. Na Ukrainie tradycyjnie je się go z małymi bułeczkami.