Zapiekanka polskim fast foodem narodowym. Stworzyli mapę ulicznego jedzenia

Portal tasteatlas.com stworzył mapę narodowych street foodów w Europie. Polska najbardziej kojarzy się z… zapiekankami.

Rzeczywiście, trudno wskazać inne uliczne jedzenie z polskim rodowodem, które dorównywałby popularnością zapiekance. Można powiedzieć, że to nasz narodowy street food.

Zapiekanki pojawiły się w Polsce w latach 70. ubiegłego wieku. W podstawowej wersji od początku była to przekrojona wzdłuż bagietka zapieczona z pieczarkami, cebulą i serem, podawana z ketchupem. Choć później zalały nas hamburgery, knysze i kebaby i inne wynalazki inspirowane światowym street foodem, amatorzy zapiekanek nie pozwolili im zginąć. W ostatnich latach wywalczyły sobie one pełnoprawną pozycję w menu cieszących się ogromną popularnością food trucków i są przygotowywane w nieskończonej liczbie wariacji. Według portalu tasteatlas.com  to właśnie zapiekanki są w Polsce narodowym street foodem.

„Przekąska powstała w czasach, kiedy nawet najbardziej podstawowe składniki były trudne do zdobycia w komunistycznej Polsce, a ludzie musieli myśleć, jak najlepiej wykorzystać wszystko, co mieli do dyspozycji” – tak tasteatlas.com opisuje pochodzenie zapiekanki. „Oryginalna zapiekanka została przygotowana ze smażonymi pieczarkami i serem, ale z czasem różne inne składniki, takie jak mięso, bekon, kiełbaski, a nawet ser feta, oliwki i ananas zaczęły być zwyczajowymi dodatkami do tych chrupiących ciepłych kanapek. Są zawsze podawane na gorąco, najczęściej z keczupem na wierzchu”.

Tasteatlas.com to kulinarna mapa świata. Wystarczy najechać na wybrany obszar, aby wyświetlić najbardziej charakterystyczne potrawy dla danych krajów i regionów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here