W Polsce może powstać państwowa sieć sklepów spożywczych. Nowy pomysł rządu

Przyzwyczailiśmy się już, że sieci handlowe w Polsce w większości należą do zagranicznych koncernów. A czy wyobrażacie sobie zakupy w państwowym sklepie? Rząd chce takie otwierać.

O pomyśle utworzenia państwowych sklepów spożywczych mówił niedawno minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Byłyby one jednym z filarów tworzonej Krajowej Sieci Spożywczej. W grę wchodzi przejęcie którejś z istniejących sieci, a nie tworzenie nowej – której konkretnie, tego na razie nie wiadomo.

Jak tłumaczył w mediach minister Ardanowski, państwowe sklepy spożywcze mają umożliwić polskim rolnikom bezpośredni dostęp do klienta docelowego. Dziś producenci żywności skarżą się na dyktat dużych sieci handlowych.

– Taki układ powoduje, że rolnicy są najsłabszym ogniwem i na tym przegrywają. To, jaki segment handlu artykułami rolno-spożywczymi – czy handel detaliczny, czy hurtowy powinien być realizowany w ramach takiej działalności – będzie zależało od chłodnej analizy przeprowadzonej w Ministerstwie Aktywów Państwowych – powiedział an Krzysztof Ardanowski.

Analitycy jako potencjalnego kandydata do przejęcia przez państwo wskazują m.in. Tesco. Ta sieć w ostatnim czasie słabo radzi sobie na polskim rynku. Wiele marketów zostało już zamkniętych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here