Trzy rodzaje owadów dopuszczone jako żywność w Unii Europejskiej. Nazwy, które mogą pojawić się w składzie

To nie muszą być całe smażone larwy albo chrząszcze, producenci wytwarzają z owadów także różnego rodzaju mączki, które mogą być składnikiem szerokiej gamy produktów spożywczych. Trzy gatunki są formalnie dopuszczone w Unii Europejskiej.

Nowa żywność to żywność i jej składniki, które nie były spożywane na znaczną skalę w Unii Europejskiej przed 15 maja 1997 r. (kiedy weszły w życie pierwsze przepisy w sprawie nowej żywności w UE). Obejmuje ona m.in. produkty pozyskiwane z nowych źródeł czy wyprodukowane za pomocą nowych technologii i procesów produkcyjnych, a także wyroby tradycyjnie spożywane poza UE.

Nowa żywność może być wprowadzana na rynek w Unii Europejskiej, pod warunkiem że wydano na nią zezwolenie i została wpisana do unijnego wykazu.

W unijnym wykazie nowej żywności znajdują się aktualnie 3 rodzaje owadów:

  • mącznik młynarek (Tenebrio molitor) – suszone larwy,
  • szarańcza wędrowna (Locusta migratoria) – mrożona, suszona i sproszkowana,
  • świerszcz domowy (Acheta domesticus) – mrożony, suszony i sproszkowany.
    W wykazie nowej żywności wskazano warunki jej stosowania, dodatkowe wymagania dotyczące etykietowania oraz informacje o ochronie danych.

Oznacza to, że na przykład mączka pozyskana z wyżej wymienionych owadów może być użyta na przykład jako składnik do produkcji wyrobów piekarniczych czy słodyczy. Warto więc uważnie czytać etykiety. Jeśli tego typu składnik został użyty, jego łacińska nazwa powinna być wymieniona na etykiecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here