To nie jest dobry czas na leczo. Ceny papryki w Polsce i Europie zwariowały. Kilogram nawet ponad 30 zł

Niezastąpione warzywo w kuchni, w ostatnim czasie lepiej jednak poszukać przepisów, w których nie jest ono niezbędne. Mowa o absurdalnie drogiej papryce. Kosztuje obecnie nawet ponad 30 zł za kilogram.

Na drogą paprykę zwrócił uwagę nawet znany dziennikarz Krzysztof Ziemiec. „To jest już przesada! A jest to zwykły sklep…” – napisał na Twitterze, załączając zdjęcie, na którym widać cenę papryki z Hiszpanii wynoszącą aż 35,99 zł.

Papryki brakuje w całej Europie ze względu na ograniczenia produkcji związane z wysokimi kosztami energii. Jak powiedział w rozmowie z RMF FM Paweł Myziak, plantator papryki i wiceprezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP, rynek jest dziś bardzo wrażliwy, dlatego reaguje nawet 2-3 krotnym wzrostem cen.

– Mamy mniejszą podaż pomidorów, ogórków czy papryki niż w poprzednich latach. Produkcja przeniosła się do krajów, które mogą produkować warzywa z mniejszym wydatkiem energetycznym – mówi RMF FM Paweł Myziak.

Jak dodaj Paweł Myziak, obecnie prawdopodobnie obserwujemy szczytowy poziom cen papryki i w najbliższych tygodniach zaczną one spadać. Natomiast pierwszą czerwoną paprykę polskich producentów w sklepach zobaczymy najwcześniej w maju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here