Supermarkety w Polsce rezygnują ze sprzedaży żywego karpia. Najpierw Tesco, teraz Auchan

Wielu Polaków wciąż nie może wyobrazić sobie Bożego Narodzenia bez karpia pływającego w wannie i makabry, którą ostatecznie kończy się marny żywot tych ryb. Z każdym rokiem entuzjastów tak pojmowanej tradycji jednak ubywa. Karp owszem, ale już zabity, a nawet wyfiletowany. Dla ryb to skrócenie drogi przez mękę, dla nas ogromna wygoda. Zmianę zwyczajów dostrzegają sieci handlowe.

Najpierw decyzję o zaprzestaniu sprzedaży żywego karpia w okresie świątecznym ogłosiło Tesco, teraz uczyniło tak równię Auchan. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy coraz częściej krytycznie reagują na widok ryb kotłujących się w zbiornikach.

Decyzja ta była możliwa dzięki wieloletniej współpracy Dyrekcji Produktu Auchan Retail Polska z Hodowcami Karpia, z którymi rozmowy o zaprzestaniu sprzedaży żywej ryby były prowadzone od ponad 5 lat.

– Wyjście ze sprzedaży żywego karpia to wieloletnie rozmowy z polskimi Hodowcami, którzy mając zaufanie do Auchan, stopniowo przestawiali swoje rodzinne hodowle na przetwórstwo, lub poszukiwali innych dróg rozwoju dla swojej branży. Musimy pamiętać o wszystkich elementach tego procesu: o Hodowcach i ich biznesie, o dobrostanie ryby, ale również o potrzebach Klientów – wyjaśnia Dorota Patejko, dyrektor ds. Komunikacji i CSR.

Organizacja VIVA!, zajmująca się dobrostanem zwierząt, podczas spotkań z przedstawicielami Auchan Retail Polska prowadziła rozmowy na temat rezygnacji ze sprzedaży żywego karpia, prezentując argumenty środowiskowe i społeczne.

Cezary Wyszyński z Fundacji Viva nie kryje radości:

– Bardzo cieszymy się z decyzji sieci Auchan – to wspólny sukces sieci ale również organizacji, które tak jak nasza od lat uświadamiały konsumentów oraz sklepy, że sprzedaż żywych ryb powoduje cierpienie zwierząt, które w łatwy sposób można zmniejszyć. Auchan sukcesywnie rezygnowało ze sprzedaży żywych ryb w kolejnych placówkach, a swoją dzisiejszą decyzją wyznaczyło dobry standard wśród polskich sklepów.

Auchan od wielu lat oferuje w sprzedaży szeroki wybór świeżych ryb i owoców morza. W okresie przedświątecznym sieć przygotuje specjalną ofertę karpia i innych ryb, wychodząc naprzeciw potrzebom Klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here