Supermarkety nie będą już mogły wyrzucać jedzenia. W życie wreszcie wchodzi nowe prawo

Zupełnie dobra żywność, która tonami trafia do kubłów na śmieci i utylizacji, ten widok zawsze łamał nam serce. Wkrótce wreszcie będzie to zakazane.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przeciwdziałaniu marnowania żywności. Nowe przepisy obowiązują firmy prowadzące sprzedaż detaliczną i hurtową na powierzchni powyżej 250 mkw. Dodatkowo ich przychody muszą przynajmniej w połowie pochodzić ze sprzedaży żywności. Innymi słowy, prawo jest skierowane głównie do supermarketów, które obecnie przekazują do utylizacji ogromne ilości całkiem dobrego jedzenia.

Do tej pory sklepom najbardziej opłacało się po prostu przekazać do utylizacji produkty, którym kończy się termin ważności lub mają uszkodzone opakowania. Teraz będą musiały podpisać umowę z organizacją pozarządową, która na przykład zajmuje się pomocą społeczną – osobom bezdomnym czy po prostu biednym.

Przepisy nie obejmują napojów alkoholowych. Jeśli sklep nie będzie przekazywał żywności, zapłaci karę zależną od masy zmarnowanej żywności. Fundusze uzyskane w ten sposób zostaną przeznaczone na cele charytatywne. Na podpisanie umów z organizacjami firmy będą miały 5 miesięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here