Słynne “krzywe buraki” jednak się nie zmarnują. Od rolnika kupił je Lidl i sprzedaje w atrakcyjnej cenie

Świetne posunięcie Lidla. Gdy o krzywych burakach, które wyrosły na polu pod Łęczycy, zrobiło się głośno w całej Polsce, sieć wyciągnęła rękę do zrozpaczonego rolnika. Warzywa trafiły już do sprzedaży i to w bardzo atrakcyjnej cenie.

Dla Mieczysława Miszczaka był to prawdziwy dramat. Przed rozpoczęciem zbiorów okazało się, że buraki z całego pola wyrosły pokrzywione jak rogaliki albo znaki zapytania. Poza dziwnym kształtem były w pełni wartościowe. Dystrybutorzy i przetwórnie nie chciały jednak takiego towaru. Jedni mówili, że klienci takich warzyw nie kupią, drudzy, że ich maszyny są przystosowane do regularnego kształtu i nie poradzą sobie z obróbką wygibasów. Gdy rolnik stanął już przed wizją utylizacji całego zbioru, rękę wyciągnął do niego Lidl. Buraki trafiły już do sprzedaży.

– Jako społecznie odpowiedzialna firma, wierzymy, że przeciwdziałanie marnowaniu żywności to jedno z naszych najważniejszych zadań. Podejmujemy w tym zakresie wiele działań, współpracujemy z Federacją Polskich Banków Żywności, prowadzimy autorski projekt „kupuję nie marnuję”, w ramach którego przeceniamy nawet do -70% żywność o zbliżającym się terminie przydatności do spożycia, ale w pełni wartościową oraz prowadzimy działania doraźne. O sprawie Pana Mieczysława Miszczaka dowiedzieliśmy się z mediów. Zgłosiliśmy się od razu do rolnika z propozycją zakupu niedoskonałych warzyw. Wierzymy, że klienci mimo to wykorzystają buraki w kuchni i w ten sposób wspólnymi siłami unikniemy zmarnowania buraków – komentuje Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR Lidl Polska.

– Okazało się, że – jak sądziłem – sytuacja bez wyjścia, jednak ma swój szczęśliwy finał. Sieć Lidl Polska skontaktowała się ze mną z propozycją zakupu buraków. Cieszę się, że mój apel medialny został wysłuchany i Lidl zdecydował się na zakup warzyw. To dla mnie spora ulga. W przyszłym tygodniu moje gospodarstwo zapewni dostępność buraków w sklepach sieci Lidl na terenie całej Polski. Wierzę, że współpraca z dużymi sieciami handlowymi to szansa na rozwój małych i średnich gospodarstw – dodaje Mieczysław Miszczak, właściciel gospodarstwa rolnego w Węglewicach Kolonii w woj. łódzkim.

Nieperfekcyjne buraki w cenie 0,99 zł /1 kg pojawią się we wszystkich sklepach Lidl Polska od poniedziałku, 18.01.

Wciąż niejasne jest, z jakiego powodu buraki wyrosły pokrzywione. Możliwe, że przyczyna leży w splocie różnych warunków fizycznych, które wystąpiły w okresie wegetacji lub też specyfice użytych nasion.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here