Czasy, gdy w sklepach znaleźć można było prawie wyłącznie zwykły ryż długoziarnisty dawno minęły, dziś mamy do wyboru wiele gatunków i odmian. Jedną z nich jest parboiled, bardzo łatwa w przygotowaniu na sypko. Nie jest to jednak specjalny gatunek, a określenie wskazujące na metodę produkcji. Taki ryż jest po prostu specjalnie spreparowany.
Ugotowanie ryżu na sypko wymaga pewnej wprawy, nie dotyczy to jednak ryży parboiled, który zawsze pozostaje nieposklejany. Bardzo łatwo go przyrządzić, dlatego ta odmiana jest popularna na przykład w USA, gdzie półprodukty są wszechobecne w kuchni. Bo też w istocie ryż parboiled w jakiejś mierze właśnie nim jest.
Ryż parboiled to nic innego, jak zwykły ryż długoziarnisty, który na etapie produkcji został krótko poddany działaniu pary wodnej. Takie hartowanie sprawia, że później, podczas właściwego gotowania, nie skleja się, ale też zachowuje więcej wartości odżywczych – pod wpływem pary twory się otoczka, która zamyka w środku witaminy, minerały czy błonnik. Dlatego parboiled często pojawia się jako element diet. Jest lekkostrawny i bardzo uniwersalny w kuchni.
Ryżu parboiled nie cenią jednak wprawieni kucharze, szczególnie, jeśli ryż jest głównym aktorem w daniu, jak ma to miejsce na przykład w sushi, gdzie kleistość jest pożądana. Obróbka termiczna ryżu w fabryce bardzo delikatnie wpływa również na jego smak i kolor, co nie wszystkim odpowiada.
Przepisy na dania z ryżem