Po długich latach zapomnienia perliczka wraca na polskie stoły. Drób ten na Wisłą jadano już przed wiekami, doceniając jego szlachetny smak przypominający nieco mięso dzikiego ptactwa. Później stopniowo wypierał go łatwiejszy w hodowli kurczak, a zdobycie perliczki wymagało nie lada zachodu. To powoli się zmienia. Perliczka nie tylko smakuje wybornie, jej mięso cenione jest też za bogactwo wartości odżywczych i niską zawartość tłuszczu. Jeśli dobrze poszukacie, perliczkę kupicie dziś nawet w co niektórych supermarketach. Mamy świetny przepis na jej przyrządzenie.
Przepis na perliczkę pieczoną z ziemniakami
Składniki:
- 1 sprawiona perliczka,
- 700 gramów ziemniaków,
- 2 marchewki,
- 2 cebule,
- 4 ząbki czosnku,
- oliwa,
- tymianek, sól, pieprz.
Jak zrobić pieczoną perliczkę?
- Do wnętrza perliczki włóż pół cebuli i 2 przekrojone na pół ząbki czosnku, oprósz solą i pieprzem wewnątrz i na zewnątrz, skrop kilkoma łyżkami oliwy, tuszkę dokładnie natrzyj dłońmi. Odstaw do lodówki, aby się zamarynowała – najlepiej na kilka godzin.
Perliczka po zamarynowaniu, ułożona na warzywach, gotowa do pieczenia. - Ziemniaki obierz, najmniejsze można zostawić w całości, większe przekrój na połówki lub ćwiartki, marchewkę pokrój w grube plasterki, cebulę w ćwiartki, ząbki czosnku na pół.
- Warzywa przełóż do brytfanki, oprósz solą i pieprzem, posyp tymiankiem, skrop oliwą, wymieszaj.
- Na warzywach połóż zamarynowaną perliczkę, przykryj pokrywą lub folią aluminiową, piecz przez 50 minut w temp. 190 stopni, odkryj i piecz kolejne 50 min. Skórka powinna być ładnie zarumieniona, pod koniec można włączyć termoobieg.
- Perliczkę podziel na porcje (nóżki, piersi, skrzydełka, można też podać pół tuszki), wyłóż na talerz razem z warzywami, polej sosem własnym, który wytworzył się podczas pieczenia.