Mając szczęście do tych grzybów, można naprawdę się wzbogacić. Ruszyły zbiory białych trufli

Rosą pod ziemią, są niezwykle rzadkie i kosmicznie drogie. Białe trufle to najbardziej pożądane grzyby świata. W Piemoncie na północy Włoch właśnie rozpoczęły się ich zbiory.

Białe trufle uważane są za najbardziej szlachetną odmianę tych grzybów. Według prognoz za każde 100 gramów w tym sezonie będzie można otrzymać nawet 400 euro. W przeszłości ceny osiągały już poziom 500 euro. Jednocześnie warunki pogodowe były w tym roku sprzyjające, a to oznacza, że zbiory mogą być obfite. To niezwykle rozbudza wyobraźnię zbieraczy, którzy do poszukiwań angażują specjalnie szkolne psy. Niejeden już zbił na truflach fortunę. Jeśli jednak rzeczywiście trufle obrodzą, ceny mogą spaść, a to z kolei bardzo ucieszyłoby smakoszy.

Najbardziej dorodne białe trufle, certyfikowane przez specjalną komisję, trafiają na aukcje. Tegoroczny poziom cen za „brylanty wśród grzybów” będzie znany na początku października, gdy w Piemoncie odbędą się międzynarodowe targi trufli z Alby.

Sezon na zbiory trufli tradycyjnie wyznaczają władze lokalne w Piemoncie. Rozpoczął się on w nocy z piątku na sobotę, nazywanej „sylwestrem trufli”.

Trufle mają niezwykle silny aromat ceniony przez smakoszy na całym świecie. Nie przyrządza się ich samodzielnie. W kuchni używane są jako wyrafinowana przyprawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here