Ludzie zjeżdżali z całej Polski, żeby spróbować ich kuchni. Tatarska Jurta spłonęła

Słynne gospodarstwo Dżennety i Mirosława Bogdanowiczów w Kruszynianach w  Puszczy Knyszyńskiej strawił pożar. Pomimo ogromnych strat właściciele nie załamują jednak rąk, ale też proszą o pomoc.

Do pożaru doszło 30 kwietnia przed północą. Ogień pojawił się w części hotelowej i restauracyjnej obiektu. Pomimo dużych sił straży pożarnej zaangażowanych w akcję gaśniczą drewniane zabudowania spłonęły w znacznym stopniu. Na szczęście w porę udało się ewakuować ludzi i zwierzęta. Dżenneta i Mirosław Bogdanowiczowie, którzy jurtę tworzyli od lat, to ogromna tragedia. Stracili nie tylko miejsce pracy, ale też dom.

“Pierwszomajowa noc stała się dla naszej rodziny nocą grozy, rozpaczy, nieszczęścia, spłonął nasz dom. Ogień strawił najcenniejsze pamiątki, rzeczy osobiste, dokumenty, gromadzone przez lata eksponaty związane z historią Tatarów w Polsce. Utraciliśmy to, co materialne. Jako rodzina przeżywamy wielką tragedię. Tatarska Jurta była naszym domem, ale też miejscem pracy. Stworzenie Tatarskiej Jurty było spełnieniem marzeń i wyrazem pasji. Zawsze staraliśmy się, aby każdy, kto przybywa do Kruszynian – do nas, czuł się jak dawno niewidziany członek rodziny. To był dom bez barier, dom otwarty na drugiego człowieka, inne kultury i nacje. W jednej chwili los pozbawił nas jednego i drugiego. Szczęśliwie ocaliliśmy życie swoje, naszych pracowników oraz gości” – napisali.

Szybko okazało się, że jurtę jako dom w sercach noszą nie tylko gospodarze. Słowa otuchy napłynęły do Bogdanowiczów z całej Polski, a nawet świata, a wraz nimi wymierna pomoc. Nikt nie ma wątpliwości, że gospodarstwo trzeba odbudować.

W zbiórce na portalu pomagam.pl wzięło udział już ponad 1,6 tys. osób, które wpłaciły ponad 100 tys. zł. Pomoc organizuje też Regionalne Centrum Kultury Tatarów Polskich „Asman”. Numer konta do wpłat 81 1020 1332 0000 1102 0614 3541 z dopiskiem “Odbudujmy Tatarską
Jurtę”. Organizowane są też akcje charytatywne. Bieżące informacje można znaleźć na stronie gospodarstwa: www.kruszyniany.pl oraz profilu na Facebooku.

Zdjęcie: Tatarska Jurta

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here