Jakie ziemniaki do sałatki, a które na frytki albo na kluski? Typy kulinarne ziemniaków

W polskich sklepach czy na targowiskach niestety wciąż rzadkością jest oznaczanie typu kulinarnego sprzedawanych ziemniaków. Tymczasem jego dobór może zdecydować o naszym sukcesie albo porażce w kuchni. Które typ ziemniaków jest odpowiedni do przygotowywanej potrawy? Tego dowiesz się z tego artykułu.

Nie ma nic gorszego od klejącego się ciasta na kluski, rozpadających się ziemniaków w sałatce albo sflaczałych frytek. O tym, czy nasza potrawa z ziemniakami będzie udana, decydują nie tylko umiejętności kucharskie, ale również właściwy dobór ziemniaków. Sprawa jest prosta, bo odmiany dzielą się tylko na 3 typy kulinarne.

Typ kulinarny A: To ziemniaki, które łatwo się nie rozgotowują. Miąższ pozostaje zwarty i można go łatwo kroić. Ziemniaki tego typu idealnie nadają się do przygotowania sałatek czy zup, są również dobre do smażenia, a więc możemy przyrządzić z nich frytki.

Odmiany: Agata, Almera, Altesse, Annabelle, Cecile, Dali, Denar, Impala, Impresja, Krasa, Lord, Mozart, Musica, Nicola, Oberon, Orchestra, Otolia, Riviera, Vineta, Vivaldi, Viviana, Zenia.

Typ kulinarny B: Jest nazywany również uniwersalny, tego rodzaju ziemniaki najczęściej spotykane są w handlu. Ich miąższ po ugotowaniu pozostaje względnie zwarty, jednak pod naciskiem zaczyna się kruszyć. Dlatego ziemniaki te sprawdzą się zarówno w sałatce, jak i do przygotowania pure czy klusek. Można je również smażyć.

Odmiany: Agria, Arielle, Aruba, Asterix, Augusta, Bellarosa, Bellini, Belmonda, Berber, Bila, Bogatka, Bohun, Bondeville, Carrera, Cyprian, Ditta, Folva, Fresco, Gala, Gwiazda, Ignacy, Ingrid, Irga, Irys, Jelly, Latona, Lavinia, Lilly, Michalina, Oman, Raja, Red Lady, Ramos, Roko, Rosalind, Roxana, Sagitta, Sante, Satina, Stasia, Syrena, Victoria, Zagłoba.

Typ kulinarny C: ziemniaki mączyste, łatwo rozpadające się po ugotowaniu. W zupie czy w sałatce, jeśli uda nam się je pokroić, mogą całkowicie się rozpaść, niwecząc wysiłek włożony w przygotowanie potrawy. Za to przyrządzicie z nich doskonałe kluski, kopytka albo pure. Można je również upiec.

Odmiany: Agnes, Ametyst, Amora, Bryza, Cekin, Courage, Courlan, Etiuda, Etola, Eurostar, Ewelina, Fianna, Finezja, Gawin, Gracja, Gustaw, Honorata, Innovator, Jurata, Jurek, Justa, Jutrzenka, Lady Claire, Lady Florina, Lasakra, Legenda, Magnolia, Malaga, Marlen, Mazur, Melody, Miłek, Mondial, Owacja, Tajfun, Tetyda, Veronie, VR 808.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here