Jak zagęścić sos? Naprawdę nie potrzebujesz do tego proszku z torebki. Osiem niezawodnych sposobów

Zrazy w sosie zagęszczonym rozrobioną mąką.

Gęsty, aksamitny, pełen smaku, przyrządzanie sosów to prawdziwa sztuka, a wiele dań nie może się bez nich obejść. Jest kilka niezawodnych sposobów, aby nadać im odpowiednią konsystencję i absolutnie nie jest to dodanie gotowego sosu z torebki.

  1. Zawiesina z mąki – najprostszy sposób na zagęszczenie niemal każdego sosu. Wystarczy dokładnie rozrobić mąkę w wodzie lub mleku. W przypadku mąki pszennej, najczęściej wykorzystywanej w tym celu, używamy 1 łyżeczki na 200 ml płynu. Do zagęszczania nadaje się też mąka ziemniaczana (skrobia). Dodana do sosu sprawia, że szybko gęstnieje, ale też staje się „szklisty”. Efekt jest jednak chwilowy. Wraz ze stygnięciem sos będzie stopniowo rzedł. Mąki ziemniaczanej używamy nieco mniej niż pszennej.
  2. Zasmażka – metoda naszych babć, wystarczy rozgrzać 1 łyżkę masła lub innego tłuszczu, wsypać jedną łyżkę mąki pszennej, od razu dokładnie wymieszać, po czym powoli wlewać płyn (około 500 ml), cały czas intensywnie mieszając trzepaczką. Po zagotowaniu sos zgęstnieje.
  3. Przetarcie sosu przez sito – bardzo stary sposób na zagęszczenie wywodzący się z kuchni francuskiej. Sos gotowany z warzywami korzeniowymi (można dodać także pomidory), po wyjęciu mięsa i przypraw takich jak ziele angielskie czy liście laurowe, po prostu przelewamy przez gęste sito, a warzywa, przecieramy przy pomocy łyżki. Dziś podobny efekt osiąga się w kuchni miksując sos, nie będzie miał on jednak tak aksamitnej konsystencji jak po przecieraniu.

    Sztufada, czyli pieczeń wołowa z sosem przetartym przez sito.
  4. Słodka śmietanka kremówka – wystarczy wlać ją do przygotowanych wcześniej składników, na przykład kurczaka podsmażonego z posiekaną cebulą i czosnkiem, następnie zagotować i chwilę trzymać na ogniu. Metoda często spotykana w kuchni włoskiej.
  5. Dodatek kwaśnej śmietany – danie gotowane z małą ilością płynu, na przykład sos grzybowy, można zagęścić kwaśną śmietaną, najlepiej jak najgęstszą. Należy mieć jednak na uwadze, że wówczas danie nabierze mocno śmietanowego charakteru, co nie zawsze jest pożądane.

    Sos grzybowy na kwaśnej śmietanie .
  6. Redukcja – a więc gotowanie sosu tak długo, aż samoistnie zgęstnieje na skutek odparowania wody. Pamiętajmy jednak, że będzie wówczas bardzo intensywny i nie będzie go zbyt wiele.
  7. Masło – jeśli zależy nam na tym, aby sos nabrał jedynie aksamitnej konsystencji, wystarczy dodać do niego masło. Na 200 ml płynu 1 łyżkę. Danie zyska też również maślany aromat.
  8. Ser – do gotującego się sosu można dodać także ser – żółty, dojrzewający albo pleśniowy. To również sprawi, że płyn zgęstnieje.

Metody zagęszczania sosów można łączyć – na przykład zaciągnąć sos przetarty przez sito odrobiną śmietany.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here