Jak najszybciej rozpakuj warzywa zawinięte w folię. Jest ważny powód związany z nawożeniem

Przemysłowa uprawa warzyw wiąże się z intensywnym stosowaniem nawozów azotowych. Jeśli chcesz zredukować ich niekorzystny wpływ na zdrowie po przyjściu ze sklepu jak najszybciej rozpakuj produkty z folii.

Jeśli hodowca przesadzi z nawożeniem, związki azotu kumulowane są w roślinie i przekształcane w azotany, które same w sobie nie są szkodliwe, jednak niekorzystnych warunkach związanych z brakiem tlenu i wysoką temperaturą mogą rozpaść się do azotynów, a te są zgubne dla naszego zdrowia, przyczyniając się nawet do rozwoju nowotworów.

Ogórki i sałatę sprzedawane w folii powinno się jak najszybciej z niej odwinąć – radzą naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w opracowaniu dotyczącym nowalijek. Foliowanie powoduje bowiem zaparzanie, a w konsekwencji redukcję azotanów. Podobnie sprawa ma się ze szpinakiem – od razu po przyniesieniu do domu należy wyjąć go z opakowania i położyć na sitku lub w innym naczyniu, w którym będzie mógł oddychać. Wszystkie rośliny liściowe należy kupować na bieżąco i spożywać tego samego dnia.

Zobacz też: Ostrożnie z młodymi warzywami. Nowalijki wcale nie takie zdrowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here