Ile jajek dziennie można zjeść? Są bardzo zdrowe pod warunkiem, że zachowamy umiar

Bez jajek trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię. Jemy je po prostu, gotowane lub smażone, ale są też niezastąpionym składnikiem omletów, naleśników i wszelkich wypieków. To prawdziwa skarbnica cennych składników odżywczych, co nie oznacza jednak, że możemy objadać się nimi bez opamiętania. Światowa Organizacja Zdrowia określiła nawet, ile jajek dziennie możemy zjeść, aby wyszło nam to na zdrowie.

Jajko, kolebka życia, zawiera większość niezbędnych składników odżywczych. To przede wszystkim pełnowartościowe i łatwo przyswajalne przez ludzki organizm białko. Jajka są także dobrym źródłem witaminy A, E, D i K, a także witamin z grupy B, jak również minerałów fosforu, sodu, wapnia, żelaza, potasu, magnezu, miedzi, selenu i cynku. Znaleźć w nich można także beta-karoten i cenną dla naszych oczu luteinę.

Jednocześnie jajka są także stosunkowo niskokaloryczne – jedno to około 80 kalorii.

Niestety, w jajkach jest też dużo cholesterolu (dokładnie w żółtkach), stąd pokutujące szczególnie niegdyś przekonanie, że należy ściśle ograniczyć ich jedzenie. Dziś dietetycy stoją na stanowisku, iż cenne składniki odżywcze jajek, w tym pożądane nienasycone kwasy tłuszczowe, fosfolipidy i lecytyna, niwelują niekorzystny wpływ cholesterolu na nasz organizm. Dlatego zaliczają się one do super foods – najzdrowszego jedzenia.

Mamy mnóstwo sprawdzonych przepisów na dania z jajkami – ZOBACZ

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by jeść nie więcej niż 1-2 jajka dziennie – maksymalnie 10 tygodniowo. Wliczają się w to również składniki jajek zawarte w wypiekach lub makaronach. Warto pamiętać o tym limicie, niekoniecznie jednak zawsze sztywno należy się go trzymać. Zdrowy człowiek może spokojnie może sięgnąć po kilka czy nawet kilkanaście jajek więcej bez szkody dla zdrowia. Pamiętajmy jednak, aby w miarę możliwości nie wybierać jajek z chowy klatkowego, gdyż są one najniższej jakości.

Jak rozpoznać hodowlę, z której pochodzi jajko? Dowiedz się, co oznacza kod umieszczony na skorupce:

Co oznacza kod umieszczony na jajku? Dowiesz się z niego sporo o kurze, która je zniosła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here