Bogracz czyli jedna z najlepszych potraw kuchni polskiej. To nie pomyłka. Bogracz, choć mocno inspirowany kuchnią węgierską, stanowi część rodzimej sztuki kulinarnej. Jak ryba po grecku albo pierogi ruskie.
„Bogrács” to po węgiersku po prostu kociołek mocowany na trójnogu, który stawia się nad ogniskiem i najczęściej gotuje w nim zupę gulaszową (gulyásleves). Jej główne składniki to tłuste mięso, papryka i pomidory oraz dużo wyrazistych przypraw. Nasz bogracz ma więc z nią wiele wspólnego, ale zapewne różni się w niuansach. Węgierskim podniebieniom mógłby wydać się zbyt łagodny. Oni naprawdę nie żałują ostrej papryki. Wy też możecie, jeśli lubicie. Co do reszty, trzymajcie się naszego sprawdzonego przepisu. Ten bogracz jest po prostu najlepszy!
BOGRACZ Z KLUSECZKAMI
Składniki: 700 gram wołowiny na gulasz (najlepsza będzie pręga), 200 gram boczku, trzy cebule, dwie papryki czerwone, trzy ząbki czosnku, dwa średnie ogórki kiszone, łyżka węgierskiej pasty paprykowej do gulaszu, dwie łyżki słodkiej papryki w proszku, papryka ostra wedle upodobań, majeranek, łyżeczka kminku, słoiczek przecieru pomidorowego, sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, około 300 gram kluseczek zrobionych z trzech części ugotowanych i utłuczonych ziemniaków i jednej części skrobi ziemniaczanej – jak nasze śląskie.
Zrób tak: w dużym garnku wytop boczek i przesmaż na tym posiekaną cebulę wraz z cienko pokrojonym mięsem, dodaj oba rodzaje papryki w proszku, wymieszaj, aby połączyła się z tłuszczem, wlej wodę do wysokości trzech czwartych garnka, dodaj pozostałe przyprawy i gotuj pod przykryciem aż mięso zrobi się miękkie. W przypadku pręgi może to zająć nawet trzy godziny. Następnie dorzuć paprykę pokrojoną w paski, ogórki w kostce, przecież pomidorowy, roztarty czosnek, pastę paprykową, gotuj koleje 10 minut, po czym dodaj kluseczki, poczekaj aż wypłyną i potrzymaj na ogniu jeszcze 5 minut. Na koniec można dodać natkę pietruszki. Gotowe!
Rada: Węgrzy podają gulasz z krążkami świeżej cebuli. Jeśli dla ciebie to za dużo, można pominąć.