Firmy cateringowe mają problem. Będzie zakaz używania plastikowych naczyń i sztućców

Plastikowy widelec, plastikowy talerz, klient dostaje, klient wyrzuca, jest po sprawie. Tak teraz działa większość firm cateringowych obsługujących wydarzenia w plenerze. Wkrótce ma się to zmienić. Parlament Europejski uchwalił dyrektywę zakazującą obrotu plastikowymi artykułami jednorazowego użytku.

Gdy przepisy wejdą w życie dla firm cateringowych będzie oznaczało to jedno – konieczność wprowadzenia tradycyjnej zastawy wielokrotnego użytku lub naczyń jednorazowych wykonanych z materiałów organicznych. Tak czy inaczej, zwiększy to koszty serwisu, co oczywiście finalnie obciąży klientów. Zanim przepisy wejdą w życie minie jeszcze jednak trochę czasu. Branża może się więc przygotować.

Ścieżka legislacyjna dopiero się otworzyła – Parlament Europejski przyjął dyrektywę zakazującą sprzedaży jednorazówek z plastiku. Poza sztućcami i naczyniami dotyczy to m.in. także patyczków higienicznych. Europa kieruje się oczywiście troską o środowisko. Wszechobecny plastik to ogromy problem w morzach i oceanach całego świata.

Teraz nad kształtem nowych przepisów pracować będą państwa członkowskie Unii Europejskiej. Kraje mogą przyjmować różne rozwiązania wymuszające wycofanie plastiku. Polskie władze nie przedstawiły w tej mierze jeszcze żadnych propozycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here