Czystek: niepozorne zioło o potężnej mocy. Jakie ma właściwości?

Na pierwszy rzut oka wygląda jak każdy inny susz do zaparzania. Ma jednak nadzwyczajne właściwości prozdrowotne. Mowa o czystku, ziele o niezwykle dobroczynnym wpływie na organizm człowieka.

Czystek jest niewielkim krzewem rosnącym głównie w rejonie Morza Śródziemnego. Bywa, że jest uprawiany jako roślina ozdobna, jednak najbardziej ceni się jego właściwości lecznicze. W ostatnich latach stał się niezwykle popularny w Polsce. Wiele osób zaczęło go stosować jako alternatywę dla zielonej herbaty. W przeciwieństwie do niej czystek nie zawiera teiny, a więc nie pobudza i może być stosowany także wieczorem.

Jak czystek działa na nasze organizmy? Jego nazwa wiele mówi o tym ziele – jest prawdziwym pogromcą wirusów, bakterii i toksyn.

  • Zawiera mnóstwo polifenoli. To silne antyoksydanty, które rozprawiają się z wolnymi rodnikami, a dzięki temu nie tylko opóźniają procesy starzenia, ale również hamują rozwój komórek nowotworowych. Zapobiegają rozwojowi chorób układu krążenia, wzmacniają układ odpornościowy, zwalczają wirusy, drobnoustroje i grzyby. Niektóre doniesienia wskazują wręcz, że czystek może być skuteczny w hamowaniu rozrostu bakterii boreliozy. Na pewno herbatka z czystka będzie doskonała podczas leczenia przeziębienia i grypy;
  • Poprawia witalność i samopoczucie;
  • Pomaga w dbaniu o higienę jamy ustnej;
  • Ma właściwości antyalergiczne. Wspiera leczenie problemów skórnych na tym tle;
  • Usuwa z organizmu metale ciężkie;
  • Jest sprzymierzeńcem podczas diety redukcyjnej;
  • Może wykazywać działanie przeciwbólowe.

Czystek najprościej stosować w formie herbatki. Zioło do zaparzania można kupić w sklepach zielarskich, a coraz częściej także znajdziecie je na półkach ze zdrową żywnością w supermarketach. Ma przyjemny nieco korzenny smak. Doskonale smakuje z miodem i cytryną. Oczywiście, aby zauważyć pozytywny wpływ czystka na nasz organizm, należy stosować go regularnie i przez długi czas, najlepiej na stałe włączając do codziennej diety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here