Czy jajka należy przechowywać w lodówce? To najlepsze miejsce, jeśli mają zachować świeżość

W większości sklepów świeże jajka leżą zwyczajnie na półkach obok innych produktów niewymagających chłodzenia. Jednak po powrocie z zakupów zazwyczaj od razu chowamy je do lodówki. Jak właściwie należy je przechowywać, aby jak najdłużej zachowały świeżość?

Jajka nie są produktem wymagającym bezwzględnego przechowywania w warunkach chłodniczych, jak na przykład świeże mięso i ryby. W większości sklepów, także latem, panuje temperatura od kilkunastu do 20 stopni, nie ma też bezpośredniego dostępu światła słonecznego. W dodatku jajka są towarem szybko rotującym, a więc na półkach wciąż pojawiają się świeże dostawy. Dlatego nie ma wymogu, aby w handlu przechowywać jajka w lodówce. Już w domu najlepiej jednak właśnie tam je umieścić.

W naszych domach zazwyczaj panuje temperatura wyższa o kilka stopni niż w sklepach, często jest też sporo bezpośredniego światła słonecznego. Nic nie stanie się, jeśli jajka pozostawimy na zewnątrz, o ile miejsce jest zacienione. Jeśli jednak chcemy jak najdłużej zachować ich świeżość, najlepiej umieścić je w lodówce. Temperatura kilku stopni zdecydowanie najlepiej im służy.

Większość lodówek ma miejsce do przechowywania jajek umieszczone na drzwiach. Jeśli często otwieramy lodówkę, jajka będą narażone na zmiany temperatury, co może im się nie przysłużyć. Chyba jednak lepiej umieścić je więc po prostu na półce. Pamiętajmy jednak, aby wytłoczki nie kłaść bezpośrednio przy tylnej ściance, gdyż tam jajka mogą zwyczajnie zamarznąć. Schłodzone jajka wyciągamy z lodówki tuż przed użyciem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here