W świecie zdrowego odżywiania bez rewolucji. Dieta śródziemnomorska po raz kolejny została uznana za najlepszą na świecie przez amerykański magazyn „US News & World Report”. Na stołach królują więc produkty zbożowe, świeże warzywa i owoce, ryby, nabiał i niewielkie ilości mięsa.
Dietetycy, lekarze i naukowcy zajmujący się odżywianiem, łącznie 33 specjalistów, sprawdzili, czy popularne diety (38 planów żywieniowych) pozwalają na utratę wagi i dostarczają wszystkich składników odżywczych, obejmują zróżnicowane grupy żywności, nie są zbyt restrykcyjne, nie wymagają stosowania dodatkowej suplementacji i rekomendują produkty łatwo dostępne dla każdego. Idealny jadłospis powinien również być bezpieczny dla całych rodzin i sprzyjać zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym, jak cukrzyca czy choroby krążenia.
Nie ma żadnych wątpliwości, że te wszystkie kryteria najlepiej spełnia dieta śródziemnomorska oparta na świeżych i niskoprzetworzonych pełnoziarnistych produktach zbożowych, warzywach, owocach, rybach, nabiale i niewielkich ilościach mięsa. To właśnie mieszkańcy krajów, gdzie taki styl odżywania jest codziennością, najdłużej cieszą się zdrowiem i aktywnością. Eksperci kładą również nacisk na szerzej pojmowany styl życia – utrzymywanie kontaktów społecznych, ruch i pogodę ducha tak charakterystyczne dla mieszkańców krajów południowej Europy.
Kolejne miejsce w rankingu Amerykanów zajęła dieta DASH zakładająca głównie ograniczenie jedzenia produktów wysoko przetworzonych z dużą zawartością cukrów, soli i niezdrowych tłuszczów oraz dieta fleksitariańska, podobna do diety śródziemnomorskiej, lecz zakładając tylko okazjonalne spożycie mięsa.
Jakie diety znalazły się na drugim końcu rankingu? Według ekspertów „US News & World Report” najgorsza jest dieta raw food, która dopuszcza wyłącznie surową żywność wytworzoną ekologicznymi metodami. W ich ocenie jest ona nie tylko trudna do przestrzegania, ale też może nieść ze sobą zagrożenia zdrowotne. Podobnie oceniono popularną dietę keto opartą na tłuszczach zwierzęcych przy całkowitym wykluczeniu węglowodanów, przyznając jednak, że gwarantuje ona najszybszą utratę wagi.